Пак ни съветват да положим повече усилия за реформи в съдебната система
Пак ни съветват да положим повече усилия за реформи в съдебната система / снимкa: Sofia Photo Agency
Пак ни съветват да положим повече усилия за реформи в съдебната система
27317
Пак ни съветват да положим повече усилия за реформи в съдебната система
  • Пак ни съветват да положим повече усилия за реформи в съдебната система

България все още има работа по промяна на съдебната система, пише в междинния доклад на Европейската комисия за напредъка на страната. Той беше оповестен в Брюксел заедно с подобен доклад за Румъния. Според Комисията все още много дела се бавят, а почтеността на назначенията в съдебната система е била поставена под съмнение.

Скандалът с платени места във Висшия съдебен съвет и убийството на Боби Цанков са част от констатациите в доклада, въпреки че не са изказани в прав текст. Има и други проблеми, съобщи говорителят на Европейската комисия Марк Грей:

Грей: Същевременно докладът се спира на все още лошите резултати по отношение на съдебната система и функциите й да разследва, преследва и съди за корупция по високите етажи на властта и организирана престъпност. Въпреки че напоследък се докладва за редица нови разследвания и повдигнати обвинения за корупция по високите етажи на властта и организирана престъпност, забавянето при важни дела продължава, а от средата на 2009 г. не е произнесена нито една присъда по знаково дело.

В сферата на съдебната реформа България предвижда подобрения в Наказателно-процесуалния кодекс, за да съкрати и оптимизира ефективността на следствието и съдебното производство. През последните шест месеца в България продължиха проверките на съдилища и прокуратури и те доведоха до многобройни препоръки и нарастващ брой дисциплинарни производства срещу магистрати. От средата на 2009 г. насам, в отговор на препоръки на Комисията, България предприе най-вече мерки за повишаване на обективността при годишното атестиране на магистратите.

Резултатите от тези мерки обаче все още не могат да бъдат оценени. Похвално е също така, че повече дела за корупция по високите етажи се следят в рамките на мониторинга на съдебната практика, но въпреки това някои важни дела все още протичат неоправдано бавно. През втората половина на 2009 г. репутацията на съдебната система бе подкопана от подозрения за тежка корупция при назначения на висши длъжности и тези случаи трябва да бъдат задълбочено проучени.

Докладът на Европейската комисия отбелязва и напредъка в областта на борбата с корупцията и организираната престъпност. В документа пише, че България възнамерява да бъде по-ефективна в конфискуването на имущество, придобито от престъпна дейност, като прилага конфискацията към по-широк кръг лица, свързани с престъпния свят, освен в случаите когато законният произход на имуществото може да бъде доказан. България взе решение също така да укрепи структурите на прокуратурата със създаването на съвместни екипи за разследване на корупция и организирана престъпност. Освен това България предприе структурна реформа на НАП и агенция „Митници" и започна работа по всеобхватна стратегия за борба срещу корупцията и организираната престъпност. Въпреки че напоследък се докладва за редица нови разследвания и повдигнати обвинения за корупция по високите етажи на властта и организирана престъпност, забавянето при важни дела продължава, а от средата на 2009 г. не е произнесена нито една присъда по знаково дело. През януари 2010 г. бе извършено още едно улично убийство, свързано с организираната престъпност.

Европейската комисия призовава България да активизира още повече усилията си за реформи, за да постигне конкретни, измерими и съществени резултати. Реформите, препоръчани от Комисията през юли 2009 г., следва да се превърнат в национален приоритет и да бъдат предприети в повече области, за да се постигне пълно реформиране на съдебната власт. България следва да продължи усилията си за реформиране на наказателните процедури и за по-категорични действия за конфискуване на имущество. Освен това България трябва да укрепи капацитета на съдебната власт, за да покаже конкретни резултати при знакови дела.

Съдържанието на доклада не е изненада. Той не дава политическа оценка нито на случилото се, нито на правителството. Документът е изготвен според данни на българските власти. Докладът е част от механизма за сътрудничество и проверка на България и Румъния. Този механизъм няма краен срок и ще действа докато двете държави се справят с проблемите.

Следващият доклад на ЕК за напредъка на България ще бъде през лятото.