Земетресение с магнитуд 6,9 разтърси индонезийския остров Ломбок, съобщи Геофизическият институт на САЩ, цитиран АФП и АП. Епицентърът е бил на дълбочина 20 км и на около 5 км южно от град Белантинг в източната част на острова.

Според първоначалното съобщение, цитирано от Ройтерс, трусът е бил с магнитуд 7,2 и на дълбочина 1 км. Не е издадено предупреждение за цунами.

5 август: 7 по Рихтер разтърси индонезийския остров Ломбок

По-рано днес трус със сила 6,3 удари острова, на който при земетресение по-рано този месец загинаха над 430 души. Трусът тази сутрин бил предшестван минути по-рано от друг с магнитуд 5,4.
 

Епицентърът е бил в подножието на вулкана Ринджани в североизточния край на Ломбок, на 64 км от главния град на острова - Матарам, който е с население от 319 000 души, допълва ТАСС. Не се съобщава за жертви, но има данни за повредени сгради - жилища и джамии, в община Сембалун. На много места са съборени паркирани мотоциклети - най-масовото превозно средство в Индонезия.
 

БГНЕС


Съобщава се и за нови земни свличания по склоновете на активния вулкан Ринджани, висок 3726 м. На първи снимки оттам се виждат големи облаци прах около вулкана. Властите все още очакват по-подробна информация от района на труса. Няма предупреждение за цунами.
 
Расте броят на жертвите на земетресението в Индонезия

На 5 август на Ломбок стана земетресение с магнитуд 6,9 на дълбочина 10 км и на 49 км североизточно от Матарам. Загинаха 460 души. Оттогава вторичните трусове не стихват. Днешният обаче бе един от най-силните и предизвика паника сред населението и туристите на острова. Ломбок се намира само на 20-ина километра източно от остров Бали - най-популярната туристическа дестинация в Индонезия, и през последните години там туристическата индустрия се развива с но-бавни темпове.
 

БГНЕС


Освен с морето и екзотичните си плажове, Ломбок привлича туристите и с високите си и красиви вулкани. Най-високият - Ринджани, бе затворен след 29 юли, когато бе първото силно земетресение от сегашната "сесия", и тогава на вулкана бяха блокирани стотици туристи катерачи, а 16 души загинаха, което наложи спасителна операция.
 
След труса на остров Ломбок: Над 430 загинали, щетите са за стотици милиони долара

Щетите от труса на 5 август се изчисляват на над 5 трлн. рупии (342 млн. долара). Над 350 000 души напуснаха домовете си, за да намерят подслон в организирани от властите палаткови лагери или набързо сглобени бараки на открито поле. Жителите обаче се оплакват, че помощта пристига бавно, особено в някои от най-засегнатите райони на острова.
БТА