Доналд Тръмп
Доналд Тръмп / БГНЕС
Външни на политическите среди водачи с популистки послания и обещания да свалят от власт върхушката в Централна Европа усетиха попътен вятър в гърба си след избирането на новия американски президент, пише Рик Лайман във в. "Ню Йорк таймс".
 
"Вече представихме българина Веселин Марешки, който смята себе си за антисистемен кандидат като Доналд Тръмп, но у мнозина други също се откриват прилики с новия президент на САЩ, понеже са преуспели бизнесмени, екстравагантни личности или умело използват известността си и социалните медии", отбелязва кореспондентът.

Американци са готови да се преместят на друга планета, за да избягат от Тръмп
 
Най-известният централноевропейски бизнесмен, станал политик, несъмнено е 62-годишният чех Андрей Бабиш, който превърна един селскостопански конгломерат в диверсифициран бизнес колос, включващ големи медии. През 2011 г. той учреди своя партия - "Действие на недоволните граждани 2011" (АНО), и обеща да въведе бизнес начин на мислене в управлението чрез програма за борба с корупцията. Партията се представи толкова силно на парламентарните избори, че Бабиш беше назначен за финансов министър и е смятан за вероятния следващ премиер на Чехия. Той отхвърля сравненията с Тръмп, когото критикува като слаб бизнесмен, но казва, че с новия американски президент имат еднакво негативно отношение към имиграцията и склонност да казват неща, смятани за политически некоректни.
 
Петдесет и една годишният словашки бизнесмен Борис Колар създаде миналата година своя партия - "Ние сме семейство" и изненада словашката върхушка, като спечели 11 места в парламента с програма за либертарианска икономика, евроскептицизъм и ожесточена съпротива срещу имиграцията. Неговият лозунг е "Вярвайте ми, аз не съм политик". Колар, който редовно присъства в таблоидите и е медийна знаменитост, има 10 деца от девет жени.

Льо Пен: Време е да се приключи с ЕС
 
Сърбинът Боголюб Карич изгражда заедно с тримата си братя и сестра си семейна бизнес империя, която днес се простира до телекомуникациите, строителството, финансите и международната търговия. Той създава също частен университет. Първоначалните му планове да влезе в политиката обаче приключиха, след като през 2006 г. избяга в изгнание заради разследване на прокуратурата за борба с организираната престъпност. През декември миналата година 63-годишният Карич се върна в Сърбия - веднага след като следствието срещу него приключи без обвинения. Карич твърди, че няма да се кандидатура на президент на предстоящите избори, но отбелязва, че неговото Движение "Силата на Сърбия" е набрало 60 000 нови членове след завръщането му от изгнание.
 
Лайман прави кратък портрет на още три известни в страните им фигури, у които се откриват сходства с Тръмп: латвиеца Айварс Лембергс, поляка Збигнев Стонога и хърватина Иван Пернар.
 
Размерът и източниците на богатството на 63-годишният Лембергс са доста неясни, но той използва находчивостта си в бизнеса и политическата си проницателност, за да остане кмет и основна политическа сила в пристанищния град Вентспилс - позиция, който заема от 1988 г. - една година пред рухването на комунизма. Темпераментен, откровен и редовно присъстващ в латвийските медии, Лембергс натрупал състоянието си в смутните времена на прехода към капитализма. Политиката му е популистка, смята НАТО за "окупационна сила" и остава водеща фигура в коалицията на партия си със Съюза "Зелени и фермери". Лембергс неколкократно е бил обвиняван в корупция, пране на пари и злоупотреба със служебно положение.
 
Четиридесет и две годишният Збигнев Стонога има две автокъщи и е много активен блогър. Основа партия, която носи името му. Той има скандална слава заради безцеремонния си и понякога вулгарен език и високопарните си тиради в ЮТюб срещу "ционистите", данъчните власти и полските лидери. Категоричен противник е на притока от мигранти. В Полша е известен с изнасянето на поредица свръхсекретни документи на Агенцията за вътрешна сигурност, довело до оставката на няколко министри от предишното правителство. Как са попаднали тези документи у него така и не се изясни, въпреки че той твърди, че се натъкнал на тях в китайски интернет сървър.
 
Партията му се разпадна след слабото си представяне на парламентарните избори и сега усилията му са съсредоточени в интернет вестник, който също носи името му.
 
Тридесет и една годишният хърватин Иван Пернар е сравняван с Тръмп не заради опита си в бизнеса, а заради статута си на външен за политическата класа човек, който си служи със социалните медии и с грабващи вниманието нападки срещу опонентите. Пернар стана популярен с организирането чрез Фейсбук на поредица антиправителствени протести през 2011 г. и с това, че сякаш е скаран с политическото благоприличие.
 
Популистката му риторика е решително проруска и антинатовска, но съдържа и някой елементи от областта на конспиративните теории, включително злокобни предупреждения за пагубното влияние на франкмасоните. Наскоро Пернар беше свален от парламентарната трибуна заради прекъсване на процедурата с антиевропейски изказвания.
БТА