Най-малко един милион души излязоха по улиците на множество градове на Египет, за да поискат оставката на президента Хосни Мубарак, предаде Ройтерс. В столицата Кайро централният площад Тахрир /в превод: Освобождение/ беше претъпкан от хора на най-различна възраст и от най-различни социални прослойки, сред които студенти, безработни, лекари и адвокати. Множеството бе запълнило и околните на площада улици.
Протести имаше в градовете Александрия, Суец, Ариш, Мансур, Танта, Махала и др. Демонстрациите в Египет срещу режима на Мубарак, обвиняван от протестиращите в корупция, нарушаване на правата и свободите на египтяните, репресии и смятан за отговорен за високата безработица, за бедността и за влошеното икономическо състояние на страната, продължават осми ден.
На много места в Кайро протестиращите скандираха: "Той си отива, но не и ние". Над морето от мъже, жени и деца, развяващи египетски знамена и плакати, прелитаха хеликоптери. На мост, водещ към площада, огромни графити призоваваха Мубарак да подаде оставката с думите: "Върви си, глупак такъв!". Две огромни кукли на египетския президент с еврейска звезда на вратовръзката и с пачки долари, подаващи се от джобовете, бяха обесени на два светофара край площада и предизвикаха радостните възгласи на множеството.
Един от протестиращите демонстративно беше легнал на земята и обещаваше да остане така 30 години, защото "да умра не означава нищо за мен, тъй като вече съм мъртъв от 30 години, откакто Мубарак дойде на власт".
На централния площад в Кайро военните бяха издигнали барикади от телени заграждения, но не показваха признаци, че ще пречат на хората. Танковете им бяха изрисувани с графити от протестиращите. Заграждения от бодлива тел имаше и около президентския дворец, където се смята, че се барикадирал Мубарак.
В Александрия, вторият по големина град в страната, стотици хиляди протестиращи се бяха събрали пред джамията Каед Ибрахим и железопътната гара. В Суец протестиращите бяха 15 000, в Мансура - 40 000, в Танта - 5000, а в Махала - 10 000.
Рано сутринта армията затвори входовете към столицата и други градове. Железопътният трафик беше преустановен по решение на властите, за да се избегне прииждането на протестиращи в Кайро. Но на обособените военни пропускателни пунктове войниците посрещаха хората с усмивка на уста, докато проверяваха чантите им. Египетските медии пък призоваха да не се обръща внимание на онези, които се опитват да всеят раздор между народа и армията.
Протестиращите откликнаха на призива на продемокатичните формации, подкрепяни от бившия директор на Международната агенция за атомна енергия Мохамед ел Барадей. В днешния ден на протести опозиционният лидер призова Мубарак да се оттегли от поста си до петък.
„До петък, 4 февруари, Мубарак трябва да напусне страната. Така ще се избегнат кръвопролития", добави Барадей. Диалог може да има, но той ще започне, след като бъдат удовлетворени искания на народа, а първото от тях е президентът Мубарак да си иде, каза той пред телевизия "Ал Арабия", уточнявайки, че диалогът ще засегне въпросите за преходното управление и разпускането на парламента, отбелязва Ройтерс.
Обявеното ново египетско правителство и предложението на вицепрезидента Омар Сулейман за диалог с опозицията бяха отхвърлени от протестиращите днес и от опозиционните сили, за които само оттеглянето на Мубарак ще сложи край на демонстрациите, отбелязва Франс прес, цитирана от БТА.
Но сега, когато армията отказва да предприеме решителни действия срещу протестиращите, а дългогодишната подкрепа на САЩ за Мубарак избледнява, дните на президента, управлявал страната от 30 години, изглеждат преброени, отбелязва Ройтерс.
След седмица на протести Египет усеща вече и икономическите им удари върху гърба си. Туристи и други чужденци масово напускат страната. Нови туристи отказват да идват. Летището на Кайро е превзето от чужденци, които се опитват да избягат от несигурната обстановка.
Банките и борсата са затворени, течни горива няма, призивът за обща стачка все още е в сила. Вчера рейтинговата агенция Мудис понижи рейтинга на страната, днес това направи и Стандард енд Пуърс. Международният валутен фонд обаче изрази готовност да помогне на Египет да възстанови икономиката си. Друга международна организация - ЮНЕСКО - отправи днес призив да се съхрани културното и историческото наследство на Египет и прикани за взимането на мерки за защита на националните съкровища в музеите и по културните и исторически обекти.
САЩ изпратиха специален пратеник в Египет, който да се срещне с лидерите на управляващите и опозицията. Това е Франк Уизнър, бивш посланик на Вашингтон в Кайро. Същевременно посланичката на САЩ в Кайро Маргарет Скоуби разговаря по телефона с Ел Барадеи.
Държавният департамент на САЩ съобщи, че посланичката на Вашингтон в Кайро Маргарет Скоуби е разговаряла с Мохамад Ел Барадеи, съобщи Ройтерс. Това е първото официално признание от страна на САЩ, че за пристъпили към преки контакти с лидер на опозицията.
Вашингтон призова за реформи и честни избори в Египет, но е притеснен от възможността ислямистите да влязат във властта след извършването на промените. Тази перспектива притеснява и Израел. Израелският премиер Бенямин Нетаняху изрази увереност, че мирният договор на страната му с Египет от 1979 г. ще оцелее независимо от промените.
Турция също призова Мубарак да се вслуша в исканията на народа. Британското правителство изрази разочарование от промените в египетския кабинет и обяви, че е малко вероятно те да донесат промените, за които бленуват египтяните, отбелязва Ройтерс. Агенцията припомня, че исканията за повече демокрация в Египет могат да заразят народите и на други страни - от Саудитска Арабия през Йемен до Йордания и Мароко.
От началото на протестите в Египет са загинали може би 300 души, ранени са над 3000 души и стотици са били арестувани, каза върховният комисар на ООН за правата на човека Нави Пилай, уточнявайки, че става дума за непотвърдени данни. Пилай изрази дълбока тревога от растящия брой жертви и призова египетските власти да се уверят, че полицията и другите сили за сигурност избягват употребата на сила, посочва АФП.
Египет е обхванат от безпрецедентна вълна от протести, която продължава вече цяла седмица. В страната бе въведен комендантски час и засилени мерките за сигурност, но въпреки това хиляди жители на столицата продължават да протестират. Хосни Мубарак бе принуден да извърши правителствени промени. Вчера в страната положи клетва ново правителство. Той също така назначи за пръв път от 30 години свой заместник. За вицепрезидент бе избран всесилният генерал Омар Сюлейман, който се ползва с уважение в Израел и на Запад.