крал Чарлз Трети
крал Чарлз Трети / БТА

Крал Чарлз размишлява върху опита си с рака, като каза, че той е „извадил на преден план най-доброто в човечеството“, но признава, че всеки нов случай е „ужасяващо и понякога плашещо преживяване“ за тези, които получават диагнозата, и за техните близки, предаде Гардиън.

В лично писмо, публикувано по повод приема в Бъкингамския дворец в чест на организациите, които помагат на хора с тази болест, той се описа като един от „статистическите“ 390 000 души, които „за съжаление“ получават диагноза рак във Великобритания всяка година.

 

 

Той заяви, че това „може да бъде и преживяване, което извежда на преден план най-доброто в човечеството“. Той се обърна към представителите на благотворителни организации за борба с рака с думите: „Имате дълбокото уважение на цялото ми семейство“.

76-годишният Чарлз, който все още се лекува повече от година след диагнозата, сподели, че борбата с рака му е дала „още по-дълбоко признание за изключителната работа“ на благотворителните организации. Той добави, че това е засилило убеждението му, че „най-тъмните моменти на болестта могат да бъдат осветени от най-голямо състрадание“.

Той почете покойната Дейм Дебора Джеймс като вдъхновение, цитирайки нейното последно послание и насърчавайки всички да следват нейния пример: „Намерете живот, който си заслужава да се живее; поемайте рискове; обичайте дълбоко; не съжалявайте за нищо; и винаги, винаги имайте бунтовна надежда.“

Джеймс почина през юни 2022 г. на 40-годишна възраст, пет години след като й беше диагностициран рак на дебелото черво. Фондът й Bowelbabe е събрал над 16 милиона паунда от създаването си.

Посланието му беше отпечатано в брошура, раздадена на гостите на вечерния прием в двореца, включително родителите на Джеймс, Хедър и Алистър.

Кралски източник потвърди, че няма нови данни за състоянието или лечението на краля, но че то продължава в „много положителна посока“, което се отразява в „много натоварения“ му национален и международен график. Те описаха думите и темата на посланието като „дълбоко лични“ за краля.

БГНЕС