Кой кой е в Ислямска държава
Кой кой е в Ислямска държава / БГНЕС

Висшите ръководители на групировката "Ислямска държава" (ИД), включително и вероятният й лидер, бяха подложени на въздушни удари от международната коалиция в Ирак.

Информацията, че лидерите на ИД са ранени или убити, повдига въпроси за това как джихадистката групировка е организирана в териториите под неин контрол в Ирак и Сирия. "Административната структура на ИД на провинциално и транснационално ниво има всички характеристики на една истинска държава", казва Аймен Ал-Тамими, участник в Близкоизточния форум.

Ако лидерът на ИД Абу Бакр Ал-Багдади наистина е бил убит или сериозно ранен, това може да предизвика проблеми в групировката. "В ИД много неща се свеждат до личността на Багдади. Ако той наистина е бил убит, не зная кой би го заместил", казва Тамими.

Подробностите около организационната структура на ИД не са много, но от нейните публични изявления, както и групите, които проследяват екстремистки организации и съобщенията в медиите става ясно, че съществуват няколко основни елемента.

Халиф: Абу Бакр Ал-Багдади ръководи както военната групировка, така и самообявилата се държава, която обхваща части от Ирак и Сирия. Титлата му "халиф" е опит да се съживи една система на ислямско управление, което не съществува от Османската империя насам. Той нареди на мюсюлманите по целия свят да му се подчинят.

Заместници: Абу Муслим Ал-Туркмани се смята, че е заместник на Ал-Багдади, който отговаря за Ирак, а Абу Али Ал-Анбари ръководи съседна Сирия.

Военен командир: Омар Ал-Шишани е чеченец с рижава брада. Той е определян като топ военен командир на ИД.

Говорител: Абу Мохамед Ал-Аднани е говорителят на групировката и един от нейните висши лидери. Той говори в дълги аудио обръщения, но лицето му никога не е показвано в официалните медии на ИД.

Други съвети: Вероятно има и други съвети, които се занимават със специфични въпроси, като военното дело, сигурността, финансите и медиите.

Провинции: Групировката е разделила територията на Ирак и Сирия на "вилаети", които се оглавяват от губернатори и имат местни военни и административни структури.

Източник: БГНЕС