Китай и Русия започнаха своите първи съвместни военноморски учения, предадоха Франс прес и ДПА, като се позоваха на китайски държавни медии.
АФП отбелязва, че това става на фона на напрежението в отношенията на Китай със съседни страни заради териториалните му претенции. Китай обяви в началото на миналия месец, че ще ускори модернизацията на въоръжените си сили (бюджетът за отбрана на страната ще бъде увеличен тази година с 11,2 процента) с цел наваксване на изоставането във военната област от Съединените щати.
Заместник-командващият руския военноморски флот контраадмирал Леонид Суханов и китайският му колега Дин Ипин откриха маневрите в китайския град Циндао, в североизточната провинция Шандун.
Китай ще участва в шестдневните учения в Жълто море с две подводници, 16 кораба и над 4 000 войници. Русия изпрати 7 кораба, включително ескадрени миноносци и ракетни крайцери.
Военните плавателни съдове ще изпълняват поставените им задачи близо до японски териториални води.
Целта на планираните отдавна учения е поддържането на регионалния мир и стабилност, обясни говорителят на китайското министерство на външните работи Лю Веймин.
Маневрите в Жълто море "опънаха нервите на медиите от Япония и Южна Корея", коментира китайският англоезичен вестник "Чайна дейли", за който се смята, че изразява позициите на правителството, отбелязва БТА.
Китай и Русия провеждат първите си съвместни военноморски учения, след като президентът на САЩ Барак Обама обяви през ноември миналата година преориентиране на геополитическата стратегия на Вашингтон към Източна Азия, отбелязва АФП. Това бе посрещнато "със скърцане на зъби" от Пекин.
Иначе Китай и Русия провеждат съвместни военни учения от 2005 г. в рамката на Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), посочва ДПА. ШОС, която включва още четири бивши съветски републики в Централна Азия - Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Узбекистан - е смятана за противотежест на влиянието на САЩ в региона.