В Алмати се чуват престрелки
Казахстан обяви днес извънредно положение на цялата си територия, след като протести, предизвикани от повишаването на цената на газа, прераснаха в размирици, предаде Франс прес, като се позова на руски медии.

Агенции Интерфакс, ТАСС и РИА Новости съобщиха за това извънредно положение, цитирайки комюнике, показано по казахстанската държавна телевизия.

По-рано локално извънредно положение беше обявено в най-засегнати от протестите райони: икономическата столица на Казахстан - град Алмати, в Мангистауска област и в столицата на страната Нур Султан, отбелязва АФП.
 

БТА


Осем полицаи и членове на Националната гвардия са били убити по време на размириците в различни части на Казахстан, съобщава Tengrinews.kz, позовавайки се на вътрешното министерство на страната.

Уточнява се, че повече от 300 други служители на реда са били ранени.

Освен това министерството призова населението да не се поддава на провокации.

Днес президентът на Казахстан Касим-Жомарт Токаев в обръщението си към нацията заяви, че сблъсъците са довели до смърт и ранени служители на правоохранителните органи. Той предупреди, че властите ще бъдат възможно най-строги към нарушителите и заяви, че зад бунтовете стоят заговорници, които разполагат с подробен план за действие. Токаев заяви още, че счита случващото се в Казахстан за „външна агресия“.

В Казахстан се чуват изстрели, съобщи ексклузивно агенция Спутник. Във видео на сайта се чуват откоси от Калашников, считани за официалното начало на боевете в Алмати.
Според заместник-кмета на Алмати Ержан Бабакумаров в града е започнала антитерористична операция. Силите за сигурност освободиха завзетото от протестиращите летище, и в момента то се подготвя за връщане към нормална работа.

Двама военнослужещи са загинали при тази операция.

Властите съобщават и за щети, нанесени по градската клинична болница № 4. Те подчертаха, че действията на протестиращите нанасят огромни щети и застрашават живота на цивилни.щ

Протестните акции в Казахстан започнаха в първите дни на новата година. Жителите на градовете Жанаозен и Актау, които се намират в петролния район Мангистау, се събраха на протест срещу двукратното увеличение на цената на втечнения нефтен газ, който се използва и като гориво за автомобили. От министерството на енергетиката обясниха, че от 1 януари стойността му започва да се формира въз основа на електронна борсова търговия на база търсене и предлагане.

На 4 януари властите обявиха, че са готови да намалят цените на газа. Въпреки това започнаха протести в други градове. На 5 януари президентът Токаев подаде оставката си и възложи да се въведе държавно регулиране на цените на втечнения газ и бензина за шест месеца.
БТА