Хората, които са преболедували от новия коронавирус, може да имат антитела до двадесет месеца, установи американско проучване, цитирано от сайта Хелтдей.

Изследването е на специалисти от университета "Джонс Хопкинс" в Балтимор, щата Мериленд.

Направени са кръвни проби на общо 816 неваксинирани възрастни американци. Анализът показва, че антитела имат 99 процента от доброволците, които са имали положителен тест за COVID-19. Те са налични в пробите на 55 процента от тези, които смятат, че са били инфектирани, но не са се изследвали, както и на 11 на сто от участниците, смятащи, че никога не са боледували от новия коронавирус.

"Почти всеки с документирана инфекция има антитела и изглежда, че те се запазват доста дълго време", каза авторът на изследването д-р Дори Сегев, трансплантационен хирург. Той обаче предупреждава, че наличието на антитела не е гаранция, че човек не може да се зарази повторно.

Обнадеждаващи са доказателствата за естествен имунитет при неваксинирани здрави възрастни в САЩ след потвърдена инфекция с COVID-19, но не е ясно по какъв начин нивото на антитела влияе на защитата срещу бъдещи инфекции, особено при нови варианти.

Според доктор Ото Йънг, имунолог от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, проучването показва, че "хората имат антитела, които се образуват след COVID-19, но не ни казва нищо за имунитета, тъй като не знам какво ниво на естествени антитела е необходимо за защита". Той е сред специалистите, направили проверка на резултатите от проучването на доктор Дори Сегев.

Други проучвания вече показаха, че антителата, придобити след преболедуване от COVID-19, намаляват с течение на времето, най-често след около шест месеца. Йънг отбелязва, че новото изследване анализира информация за точно определен момент във времето.

Затова и експертите бързат да предупредят, че последните открития не означават непременно защита срещу повторно заразяване. Те подчертават, че ваксините остават важна част от стратегията за борба срещу COVID-19.

Данните от изследването на учените от "Джонс Хопкинс" са публикувани в Списанието на американската медицинска асоциация.
БТА