Десетки страни, сред които и България, искат ООН да осъди насилието в Сирия
Десетки страни, сред които и България, искат ООН да осъди насилието в Сирия / снимки: Reuters

Германия внесе в Комитета на Общото събрание на ООН по човешките права проект за резолюция, подкрепен от около шейсет страни, в който се настоява за остро осъждане на Сирия заради нарушенията на човешките права и избиването на 3500 души, предаде ДПА. Сред страните, подкрепящи проекта, са България, Австрия, Австралия, Кипър, Естония, Финландия, Грузия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Полша, Турция, Португалия. Посланикът на Германия в ООН Петер Витиг каза, че осеммесечната криза в Сирия взима все повече цивилни жертви, а Дамаск продължава да отхвърля независимо разследване. "Съществено е международната общност да отвърне на тези ужасяващи жестокости", каза Витиг пред Комитета по човешките права.

Проектът за резолюция е подкрепен от страни от всички части на света - включително арабски като Саудитска Арабия, Йордания, Катар и Мароко, които искат да се намери изход от кризата в Сирия. В текста се настоява Комитетът остро да осъди продължаващите тежки и системни нарушения на човешките права, извършвани от сирийските власти. Сред тези нарушения са екзекуции без съд и присъда, прекомерна употреба на сила, избиване и преследване на протестиращи и правозащитници, безпричинни арести, изчезвания на хора, изтезания и тормоз над затворници, включително деца. Отправен е призив към Дамаск да прекрати нарушаването на човешките права, да изпълнява задълженията си по силата на международното право и да защитава цивилното население.

Европейските страни възнамеряват да внесат нов проект за резолюция и в Съвета за сигурност заради растящия брой на убитите в Сирия, но този процес ще продължи няколко седмици, в които трябва да бъдат убедени Китай и Русия да променят позицията си, посочва Франс прес. Миналия месец двете страни наложиха вето в Съвета за сигурност над проекторезолюция, осъждаща действията на властите в Дамаск, напомня БТА.

Сирийските сили за сигурност убиха четирима жители на село в централната провинция Хомс, предаде Ройтерс. Те загинали, след като танкове открили картечен огън по селяните на главната улица на село Тал Дао, на 22 км от провинциалната столица град Хомс. Според активисти демонстрантите не се подчинили на заповедта на военните за полицейски час. Според АФП трима от убитите са деца - на възраст 10, 13 и 15 години. Днес в Тал Дао, където вчера паднаха други двама убити, има стачка и повечето магазини са затворени. Саудитските власти съобщиха от Рияд, че един гражданин на Саудитска Арабия е загинал в размириците в сирийската провинция Хомс, където гостувал на свои близки.

Опозиционният Сирийски национален съвет (СНС) обяви, че се подготвя съвместно с представители на Арабската за "преходния период" след свалянето на режима на президента Башар ал Асад. "СНС се консултира със сирийски въоръжени въстаници и дисиденти за организирането в сътрудничество с Арабската лига на национална среща, за да бъде подготвен преходният период в страната", се казва в съобщението на съвета.

Сирийският посланик в ООН обвини Великобритания, Франция и Германия, че са обявили политическа и дипломатическа война срещу Сирия с внасянето на проекта за резолюция с призив да бъдат осъдени нарушенията на човешките права от сирийския режим, предаде Асошиейтед прес.

Посланикът Башар Джафари каза, че трите европейски страни страдат от "Сирия-фобия".

Джафари говори на заседание на Комитета на Общото събрание на ООН за правата на човека, в който посланикът на Германия в ООН Петер Витиг внесе проекторезолюцията.

Десетки страни сред които и България искат ООН да осъди насилието в Сирия
netinfo

Режимът на сирийския президент Башар ал Асад е в безизходица, но само сирийците могат да предизвикат промяна, което е за предпочитане пред външна намеса. Това заяви турският президент Абдуллах Гюл пред британския вестник "Гардиън". Отказът на президента Асад да приложи плана за излизане от кризата, предложен от Арабската лига, направи невъзможни международни преговори, каза Гюл, цитиран от Франс прес. "Сега наистина е много късно за международни преговори. Башар ал Асад изглежда избра различен път. И честно казано, вече му нямаме доверие", каза снощи турският президент пред "Гардиън" преди визитата си във Великобритания.

Гюл прикани някогашния си съюзник Асад да се оттегли от властта без насилие и подчерта, че трябва да се направи всичко възможно, за да не се допусне гражданска война. Президентът освен това предупреди, че не бива да се предприема военна интервенция срещу Иран и препоръча Западът и Иран да поведат честен и прозрачен диалог, за да избягнат конфликт.

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган настоя сирийският президент Башар Асад да се оттегли от властта, за да предотврати още кръвопролития в страната, предадоха информационните агенции. "В името на твоя народ, твоята страна и региона, напусни властта", призова Ердоган Асад в парламента пред парламентарната група на своята Партия на справедливостта и развитието. Ердоган, който беше личен приятел на сирийския държавен глава преди той да смаже със сила протестното движение, вече бе обявил, че скъсва със сирийския режим, но за първи път иска открито оставката на Асад, отбелязва АФП. "Да се биеш до смърт срещу собствения си народ не е геройство. Ако искаш да видиш някой, който се е сражавал срещу собствения си народ, виж нацистка Германия, Хитлер, Мусолини или Румъния на Николае Чаушеску", каза Ердоган.