Русия паспорт виза
Русия паспорт виза / iStock/Getty images
Полша, Естония, Литва и Латвия възнамеряват да предприемат редица мерки за намаляване на броя на руските граждани, влизащи на територията на тези държави и в Шенгенското пространство, като забранят издаването на визи на руски граждани на национално равнище, както и преминаването на границата с визи за Европейския съюз. Това беше посочено в съвместно изявление, публикувано от външните министри на посочените държави.

"Прекратяването на действието на споразумението за облекчаване на визовия режим с Русия е необходима първа стъпка, но трябва драстично да ограничим броя на издаваните визи, най-вече туристическите, за да намалим потока от руски граждани към Европейския съюз и Шенгенското пространство. За тази цел търсим общ подход на равнище ЕС и поискахме от Европейската комисия да предложи подходящи визови мерки, които да бъдат приложени от Европейския съюз", се казва в изявлението.

„Докато не бъдат предприети такива мерки на равнище ЕС, ние, като държави, граничещи с Русия и Беларус, ще обмислим въвеждането на временна забрана за издаване на визи или ограничения за преминаване на границите на национално равнище за руски граждани, притежаващи визи за ЕС, за да отговорим на опасенията за обществената сигурност“.

Според "Файненшъл таймс" Финландия също обмисля да ограничи приема на руснаци. В публикацията се отбелязва, че от края на февруари досега около 700 000 руски граждани, предимно туристи, са влезли в петте държави членки на ЕС, и след като пресекат границите им, обикновено продължават да пътуват към западните държави-членки на ЕС. В същото време изброените държави изтъкнаха необходимостта от премахване на визовите ограничения за политическите опоненти на действащото руско правителство.

Ръководителят на дипломацията на ЕС Жозеп Борел заяви на пресконференция след неофициалното заседание на Съвета на ЕС в Прага, че външните министри на 27-те страни от ЕС са взели политическо решение за пълно замразяване на споразуменията за облекчаване на визовия режим с Русия, което ще намали броя на издаваните визи и ще усложни процеса.

Борел заяви също така, че от средата на юли насам ЕС е свидетел на сериозен приток на руски граждани в съседните страни, което "застрашава сигурността на тези държави". Той подчерта, че страните от ЕС, граничещи с Русия и Украйна, могат да предприемат мерки на национално равнище за регулиране на приема на руски граждани.

 
БГНЕС