Ново проучване от Обединеното кралство показва, че възрастните с диагноза СДВХ (синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност) имат по-кратка продължителност на живота, като въздействието е по-силно изразено при жените.
Според изследователите, мъжете с диагноза СДВХ умират средно със седем години по-рано от тези без диагноза. При жените разликата е още по-съществена – средно девет години.
Някои оценки предполагат, че едва 3% от възрастните по света имат СДВХ, докато други сочат много по-високи стойности. Миналата година The Dallas Express съобщи за проучване, проведено от Медицинския център и Колежа по медицина на Университета в Охайо, което установи, че около 25% от американците може да имат недиагностицирано СДВХ.
„За тази група хора, намаляването на продължителността на живота е значително, средно, и е тревожно,“ казва Джошуа Стот, старши автор на изследването от Университетския колеж в Лондон, цитиран от “Гардиън”.
Авторите на проучването, публикувано в British Journal of Psychiatry, анализират записите на над 30 000 възрастни с диагноза СДВХ. Тези записи са сравнени със сходна демографска група от над 300 000 души без такава диагноза.
Стот предполага, че е малко вероятно СДВХ да е пряка причина за по-ниската продължителност на живота. Вместо това той смята, че причините по-скоро са свързани с други фактори, като начин на живот.
„Знаем, че хората с СДВХ имат по-високи нива на самоубийства за съжаление… Те също така са по-склонни да участват в рискови поведения като пушене, пиене и дори вероятно преяждане,“ добавя Стот.
Авторите предупреждават, че резултатите може да надценяват разликата в продължителността на живота, тъй като възрастните с СДВХ са по-склонни да имат невроразвитийни състояния, психични здравословни проблеми или и двете.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня