Начинът на живот е отговорен за повече от три четвърти от промените в мозъка. Затова, ако човек спазва четири от пет златни правила за здравословен живот, може да намали риска от деменция с повече от една трета, съобщи в. "Дейли телеграф". Ако човек се движи редовно, спазва средиземноморска диета, не пуши, пие алкохол умерено, намалява риска да развие болестта на Алцхаймер и други форми на деменция. Освен това е важно да се предотврати или лекува диабет, високо кръвно и затлъстяване. Препиването определено е свързано с деменция, но умереното пиене е полезно за мозъка.
Учени от университета на Единбург анализираха предишни изследвания и налични данни и установиха, че над три четвърти от когнитивното влошаване - възрастово определени промени в мозъчните способности, като памет и бързо мислене, се определят от начина и условията на живот, включително и от образованието. Голямо британско изследване, за което са събирани данни повече от 30 години, например е установило, че мъжете на възраст от 45 до 59 години, които спазват четири или пет от горните препоръки, са с 36 процента по-малък риск от когнитивно влошаване и 36 процента по-малък риск от деменция в сравнение с тези, които не ги спазват.
Най-ефективното средство срещу когнитивния упадък при иначе здрави възрастни хора е движението. То намалява най-значимо риска от болестта на Алцхаймер. Препоръчва се движение три до пет пъти седмично за от половин до един час. Известно е, че физическата активност намалява опасността от сърдечносъдови проблеми като високо кръвно налягане, диабет, висок холестерол, затлъстяване. Всички те са рискови фактори за деменция. Случаите на Алцхаймер сред пушачите са значително повече. Препиването, до степен на алкохолизъм, причинява деменция, защото умира мозъчна тъкан, особено в зоните, свързани с паметта. Храната с много захар, холестерол и трансмазнини също води до по-лошо когнитивно състояние при възрастните хора.
Източник: БТА