а
а / iStock

Момиче на 12 години, което се разхождало със семейството си, се натъкнало на 3500-годишен египетски амулет, съобщи израелската служба за антики, цитирана от израелската новинарска агенция (ТПС).

„Погледнах надолу към земята, защото събирах гладки камъчета“, спомня си Дафна Филщайнер. „И изведнъж вдигнах един интересен камък. Показах го на майка ми, а тя каза, че това е обикновен камък или мънисто. Но после видях украшение и упорито настоявах, че е нещо повече, затова потърсихме в интернет. Там открихме още снимки на камъни, подобни на намерените от нас. Разбрахме, че това е нещо специално, и веднага се обадихме в службата за антики“, каза тя.

Семейството от Ход Хашарон е било на разходка в близост до археологическия обект Тел Кана.

Д-р Ицхак Паз, експерт по бронзовата епоха в службата за антики, изследва артефакта и потвърждава произхода му от периода на Новото царство в Египет, около 1500 г. пр. н. е. Амулетът има сложни резби, включително два скорпиона, изобразени от глава до опашка - символ, свързан с египетската богиня Серкет, почитана за закрилница на бременните жени. Допълнителни мотиви включват символа „нефер“, който означава „добър“ или „избран“, и изображение, наподобяващо царски жезъл.

Уникалният дизайн на артефакта подчертава двойната му роля на свещен предмет и символ на власт. Оформен като бръмбар скарабей, артефактът е представлявал нов живот за древните египтяни, които са вярвали, че жизненият цикъл на бръмбара отразява самото сътворение. Тези амулети често са били използвани като печати или талисмани и присъствието им в Израел подчертава широкообхватното влияние на египетската култура през бронзовата епоха.

„Скарабеят може да е принадлежал на значима личност, преминаваща през региона, или да е бил нарочно сложен в земята“, казва Паз. „Въпреки че точният му контекст не е ясен, тъй като е намерен на повърхността, откриването му обогатява разбирането ни за културния и политическия обхват на Египет“, каза експертът.

Амулетът вече е изложен в Йерусалим.

Мястото на откритието, Тел Кана, е ключово археологическо място в басейна на река Яркон. 

„Този скарабей, заедно с други подобни артефакти, открити в Тел Кана, дава ценни сведения за степента на египетското влияние в региона“, казаха д-р Амит Даган от университета Бар Илан и д-р Айелет Даян от службата за антики.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня