/ iStock/Getty Images

Малко известно заболяване, наречено „клъстерно главоболие“, е начело на научна класация относно степента на болката, която човек може да изпитва, съобщава „Мейл онлайн“.

При това болестно състояние пациентите са повалени от пареща болка в главата, която може да продължи с часове няколко пъти на ден и за която обикновените болкоуспокояващи са безполезни. 

Американско проучване установи, че клъстерното главоболие е по-мъчително от родилните болки, огнестрелните рани и костните фрактури. 

Анализът включвал допитване към група от 1604 пациенти с клъстерно главоболие да сравнят болката, която изпитват, с над дузина болезнени наранявания и състояния, които са преживели - включително прободни рани и сърдечни удари.

На трето място след раждането се нарежда панкреатитът - състояние, при което панкреасът, малък храносмилателен орган зад стомаха, се подува силно и болезнено. Панкреатитът може да бъде предизвикан от камъни в жлъчката или пиене на твърде много алкохол.

Камъните в бъбреците и жлъчните камъни, при които в органите се образуват малки кристални отлагания, предизвикващи пареща болка, ако нараснат достатъчно, заемат четвърто и пето място в класацията на видовете болка.

За целите на анализа участниците били помолени да оценят интензивността на болката, която са изпитвали, когато са имали проблем, по скала от 0 до 10. Изненадващо, раждането е оценено само със 7,2 точки. 

Пациентите, които са имали нещастието да бъдат простреляни с пистолет, са оценили преживяването средно с 6 по скалата за болка. Хирурзи вече са съобщавали, че болката при огнестрелни рани варира значително в зависимост от мястото на раната, като стомахът, гърбът, слабините и шията се считат за особено мъчителни поради концентрацията на нерви.

Изплъзването на диск, наричано още дискова херния, при което меката тъкан между костите на гръбначния стълб се издува и притиска нервите, е било само с малко по-слабо болезнено от прострелването - 5,9.

Мигрената се нарежда на осмо място с оценка 5,4, следвана от фибромиалгията - състояние, за което се смята, че е свързано с “къси съединения” в нервната система.

Инфарктът е оценен само с 5 точки, малко под счупването на кост и също толкова, колкото и ишиасът - състояние, при което нервът, който преминава от долната част на краката до гърба, се притиска болезнено.

Това означава, че и двете състояния са с малко повече от пробождането с нож, което е оценено само с 4,9 точки - въпреки че подобно на огнестрелните рани болката при такива наранявания може да варира значително в зависимост от местоположението.

Клъстерното главоболие е рядко и слабо проучено състояние, което засяга един на всеки 100 човека във Великобритания. То причинява силна, остра, пареща или пронизваща болка, обикновено от едната страна на главата, около окото.

Атаките започват и спират бързо, без предупреждение, и продължават до три часа, като се проявяват многократно на ден и в продължение на седмици или дори месеци. Болката е толкова силна, че болкоуспокояващи без рецепта, като парацетамол и ибупрофен, са безполезни.

Експертите не знаят какво предизвиква клъстерното главоболие, но е известно, че то е по-често диагностицирано сред хората на около 30 години и е около шест пъти по-често срещано при мъжете, отколкото при жените.

В най-ниския край на скалата на болката е артритът - често срещано състояние, което причинява болка и възпаление в ставите. То получи оценка четири, която все пак медиците смятат за по-интензивна от леката болка.

Експертите използват скалите за оценка на болката като показател за преживяването на индивида от дадена травма или състояние. Тъй като обаче болката е субективно преживяване, скалите имат ограничения.

Изследователите, които са публикували своите открития в списание Headache, смятат, че точността на оценките за болка на пациентите може да бъде компрометирана от пропуски в паметта на участниците. Те са били помолени да си спомнят наранявания или спешни медицински случаи, които може да са се случили преди години.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

Христо Кьосев/БТА