/ iStock/Getty Images
Глобалното затопляне влияе негативно върху начина на живот на птиците и животните. Орнитолозите откриха, че синигерите в борбата за оцеляване започнали да убиват други птици - жалобна мухоловка. Това предава телевизионният канал „Звезда“, цитиран от Агенция "Фокус".

След 10-годишно проучване на холандски учени се установява, че врабчоподобните започват да се засичат по време на размножителния период, което преди не се е случвало. „Досега, с първите признаци на пролетта, големият синигер, който е оцелял през зимата, снася яйца. А след това празните им гнезда са заемани от жалобната мухоловка от Африка“.

Това са животните с най-кратко съществуване (ВИДЕО)
 

синигер птица
iStock/Getty Images


Орнитологът Йелмер Самплониус е първият, който съобщава за това- той намира мъртва жалобна мухоловка в гнездо, убита по жесток начин. „След случилото се учените започват да следят за къщичките на птиците от 2007 до 2016 г. Тяхната хипотеза се потвърди. Заради климатичните промени има по-топли зими и следователно броят на синигерите оцелели през зимата се увеличава. Те започват да се конкурират в борбата за места за гнезда и храна. През пролетта може да има студени вълни, поради което синигерите закъсняват с гнезденето“, обясняват специалистите.
 

синигер птица
iStock/Getty Images


Нови доказателства за глобалното затопляне

Жалобните мухоловки започват да се връщат по-рано, защото биологичният им часовник е пренастроен поради затоплянето. Поради това врабчоподобните започват да се сблъскват в борбата за къщички. Синигерите не харесват някой краде тяхната територия. Жалобните мухоловки нямат шанс.
Агенция "Фокус"