1800 г. Вашингтон става столица на САЩ. Още през 1788 г. Джеймс Мадисън изтъква необходимостта от федерален окръг в есето си „Федералист № 43”, твърдейки че столицата на страната трябвало да се различава от щатите, за да осигури собствената си издръжка и безопасност.
Атака срещу конгреса във Филаделфия от тълпа разгневени войници, известна като Пенсилванския бунт през 1783 г., подчертава необходимостта правителството да се погрижи за собствената си сигурност. Следователно правото за създаване на федерална столица е предвидено в член първи, раздел осми от Конституцията на Съединените Щати, което позволява на „окръг (не по-голям от десет квадратни мили) да се превърне в седалището на правителството на Съединените Щати чрез отстъпване на територии на определени щати и одобрението от конгреса”.
Конституцията обаче не посочва място за новата столица. Мадисън, Александър Хамилтън и Томас Джеферсън се споразумяват, че федералното правителство би приело поемането на военния дълг от щатите при условие, че новата столица ще бъде разположена в южните Съединени Щати, което по-късно става известно като Компромисът от 1790 г.
На 16 юли 1790 г. с Резидънс актът се постановява новата столицата да бъде разположена за постоянно край река Потомак, точната площ да бъде избрана от президента Вашингтон. Първоначалната форма на федералният окръг е квадратна с размери 16 км (10 мили) от всяка страна, като общия размер е 260 кв.км (100 квадратни мили), както е позволено от Конституцията на САЩ.
През 1791-1792 г. Андрю Еликот и няколко сътрудници, измерват границата на окръга около Мериленд и Вирджиния, поставяйки камъни на всяка миля.
Нов „федерален град” е построен на северния бряг на река Потомак на изток от установеното селище в Джорджтаун. На 9 септември 1791 г. „федералният град” е кръстен в чест на Джордж Вашингтон и окръгът е обявен за територията на Колумбия, използвана като поетично име за Съединените Щати по онова време. Конгресът провежда първото си заседание във Вашингтон на 17 ноември 1800 г. На 12 декември 1880 г. Вашингтон става столица на САЩ.
Актът от 1801 г. официално обединява градовете на Вашингтон, Джорджтаун и Александрия, като ги прави част от федералната територия на окръг Колумбия, поставяйки я само под контрола на Конгреса. Също така територията в окръгът се разделя на две: Вашингтон каунти - на изток от река Потомак и Александрия каунти - на запад. След този акт гражданите в окръга вече не са считани за жители на Мериленд или Вирджиния, като по този начин приключва тяхното представителство в Конгреса.
1911 г. старата столица на Индия - Калкута, е заменeна с Делхи. По време на британското владичество Калкута е столица на цялата Британска Индия, благодарение на което градът е крупен образователен, научен, културен и политически център. От друга страна, проблеми на града са бедността, замърсяването на въздуха и задръстванията по пътищата.
Град Калкута е основан от Британската източноиндийска компания през 1690 г. като пункт за търговия в богатата област Бенгалия. През 1699 г. британците построяват форт Уилям, който използват за регионална база. През 1772 г. Калкута става център на Британска Индия. До 1805 г. блатата са пресушени, след което градът е преустроен като „град-дворец”.
В началото на 19 в. Калкута реално е два града, британски и индийски. През 50-те години на 19 в. се наблюдава бърза индустриализация, разпространява се текстилната индустрия и преработката на юта. С индустрията се развива и инфраструктурата, например железниците и телеграфа. В града се появява и нова класа индийци, които са професионалисти, четат вестници, знаят английски език и се интересуват от традиционните индийски обичаи. Калкута става център на индийското движение за независимост.
Но подялбата на Бенгалия през 1905 г. предизвиква недоволство, което довежда до протести и бойкот на английските стоки. Поради тези протести и неблагоприятното административно положение, през 1911 г. столицата на Британска Индия е преместена в Делхи.
Градът е напълно променен от англичаните. Създават се големи улици, два големи булеварда - Правителствения и Булевардът на народа. Символът на града е червената крепост, от която на 15 август 1947 г. е обявена независимостта на Индия. Стратегическото положение на града между Делхийския хребет и река Ямуна, му помага лесно да контролира търговските пътища от северозапад към плодородната долина на Ганг на югоизток.
1955 г. във Великобритания е патентован кораб на въздушна възглавница. Транспортното средство е патентовано от Кристофър Сидни Кокерел. Първоначалната му идея била изобретението му да се движи само върху водна повърхност, но след това възможностите му са разширени.
Изобретението се счита за едно от най-успешните през 20 в. До 1935 г. Кокерел работи към радиокомпания за проучвания, а после продължава в комуникационната компания „Маркони”. Докато работи за телеграфната компания, Кокерел патентова 36 свои изобретения.
Любопитен факт е, че Кокерел първи патентова ховъркрафта, но той не е пионер при изследванията в тази област. Първото споменаване в исторически план на понятието за неводоизместващи плавателни средства, които използват термина висене, е на шведския учен Емануел Сведенборг през 1716 г.
В СССР проф. Владимир Левков започва да експериментира още през 1927 г., а през 1934 г. създава секретния катер Л-1, изпитан на Плещеевото езеро недалеч от Москва. Катерът Л-5 тежи вече 8 т., развивал скорост 130 км/ч и може да се движи дори над суша. Но тъй като изпитанията са прехвърлени в района на Ленинград, войната спира работата по съдовете на въздушна възглавница.
През 50-те и 60-те години Джон Карвър от „Авро Канада” започва експерименти, в основата на които стои „Ефектът Коанда”, проявяващ се при обтичане от флуиди на изпъкнали повърхности. Тези изследвания довеждат до конструирането на вертикално излитащата „летяща чиния” „Аврокар” през ноември 1959 г.
Кристофър Кокерел накрая успява да убеди Националната корпорация за научни изследвания да финансира построяването на пълномащабен модел. Сключен е договор за направата на SR.N1 („Саундерс Рое, морски 1”), задвижван от радиален бутален двигател.
SR.N1 се отлепва от земята за пръв път на 11 юни 1959 г., а извършва своето прочуто успешното преминаване на Ламанша от Кале до Дувър за по-малко от два часа на 25 юли 1959 г. в чест на 50-та годишнина от полета на Луи Блерио. Капитан на екипажа е Питър Ламб, Джон Чаплин е навигатор, а изобретателят Кокерел е борден инженер.
През 1961 г. на съда е инсталирана пола, която увеличава дебелината на въздушната възглавница, а на следващата година на кърмата е монтиран допълнителен реактивен двигател и скоростта се увеличава от 35 на 50 възела (90 км/ч).
1993 г. на референдум в Русия е приета нова конституция на страната. В този период Русия е завладяна от конституционна криза, започнала през 1992 г.
Гражданският конфликт е породен от противопоставянето на две политически сили - от една страна Президентът на Руската Федерация Борис Елцин и контролираната от него изпълнителна власт, а от друга страна ръководството и голямата част от Народните депутати във Върховния съвет и Събранието на народните депутати, начело с Руслан Хасбулатов и вицепрезидента на Русия Александър Руцкой.
Президентът настоява за бързо приемане на новата Конституция, засилване на президентската власт и либерализиране на икономическите реформи. От друга страна Върховния съвет и Събранието на народните депутати - за съхраняване на цялата власт на парламента, и против излишни, необмислени реформи („шокова терапия”), при провеждане на радикалните икономически реформи.
Кулминация на конституционната криза стават кръвопролитните стълкновения при московското кметство, телекомуникационната кула „Останкино” и при атаката на Дома на Съветите (Белия Дом), както и сблъсъци около издигнатите барикади в центъра на столицата Москва, на 3-4 октомври 1993 г.

18 минути
Почина Ивайло Младенов - съдия от Върховния касационен съд
Почина съдия Ивайло Младенов, съобщиха от Върховния касационен съд. Той е починал ...
26 минути
„Ой, Доналд, Доналд“: Баби от родопско село възпяха американския президент (ВИДЕО)
Кметът на родопското село Забърдо Валентин Черпоков написа песен „Ой, Доналд, Доналд“, ...
40 минути
Хекимян: Над 60 млн. лв. за строителство и ремонт на детски градини в София са напът да бъдат изгубени
Над 60 млн.лв. за строителство и ремонт на детски градини са напът да бъдат изгубени, ...
42 минути
Опасен паркинг: Източиха горивото от ТИР, докато шофьорът си почива
Източиха горивото на полски ТИР, докато шофьорът си почива. Инцидентът е станал в Монтанско.
Мъжът ...
52 минути
Отиде си бащата на Филип Киркоров
Певецът Филип Киркоров съобщи, че баща му - Народният артист на Руската федерация Бедрос ...
59 минути
ООН: Израел засилва анексирането на Западния бряг
Израел разширява селищата си на окупирания Западен бряг като част от процес на постепенна ...
1 час
Шофьор „прелетя“ с 200 км/ч по АМ „Тракия“ (СНИМКА)
Претоварване с над 14 000 кг, скрити регистрационни номера, необезопасен товар и други ...
1 час
Провериха собственик в Дунавци, отглеждал голям брой кучета незаконно (ВИДЕО)
Община Видин предприема действия за нарушаване на правилата за отглеждане на кучета.🐶
Общината е ...
1 час
След израелските удари: Болниците в Газа са препълнени
Много здравни заведения в Газа са буквално претоварени след новите израелски бомбардировки, ...
1 час
Македонският здравен министър посети пострадалите от пожара в Кочани, които се лекуват в Солун
Министърът на здравеопазването на Република Северна Македония Арбен Таравари и министърът ...
1 час
България е сред страните с най-малко свободни работни места в ЕС
Свободните работни места през четвъртото тримесечие на 2024 г. в страните от Европейския ...
1 час
Оставиха в ареста румънец и българка за трафик на над 12 кг марихуана
Апелативен съд-Пловдив потвърди взетата от Окръжен съд-Хасково мярка за неотклонение ...
1 час
Колко заложници са останали в Газа
Израел предприе нова вълна от удари по Газа, с което сложи край на спирането на огъня, ...
1 час
Заловиха мигранти край „Дунав мост“ при Русе
Задържаха трима мигранти в близост до граничния пункт "Дунав мост" при Русе.
Това ...
1 час
Критично e състоянието на пострадалите при пожара в Кочани, които се лекуват в Хърватия
Състоянието на двамата пациенти, пострадали в пожара на 16 март в дискотека в Северна ...
1 час
Стармър информира Тръмп за „коалицията на желаещите“ да подкрепят Украйна
Британският премиер Киър Стармър е информирал президента на САЩ Доналд Тръмп за разговорите ...
1 час
Пратеник на Путин: Ще говорим с Мъск за полет до Марс
Русия вижда големи перспективи за сътрудничество със САЩ, включително в космическия ...
1 час
ЕК отчете по-малко жертви по пътищата в България
Европейската комисия публикува предварителни данни за смъртните случаи по пътищата ...
1 час
„Те не могат да говорят, а ти защо мълчиш?“: Протест във Видин срещу насилието над животни (СНИМКИ)
Стотици видинчани се събраха пред Съдебната палата на протест срещу насилието над ...
2 часа
АПИ с обществена поръчка за строителството на участък от АМ „Русе - Велико Търново“
Агенция „Пътна инфраструктура“ обяви обществена поръчка за избор на изпълнител за ...
2 часа
През лятото се очаква бедствено положение в община Стралджа заради водната криза
Липсата на достатъчно валежи през зимата и загубите на питейна вода по мрежата, вероятно ...
2 часа
ЕП: Преговорите със Скопие ще започнат след промените в конституцията
Скопие може да започне преговорите за присъединяване към ЕС веднага след приемането ...
2 часа
Откриха над 105 кг калкан без документи в кола край Шабла (СНИМКИ)
Над 105 килограма калкан без документи за произход и транспорт, без платежен или търговски ...
2 часа
Сигнал за бомба евакуира служителите на Софийския районен съд
Сигнал за бомба евакуира служителите на Софийския районен съд на булевард "Генерал ...
2 часа
Превръщат бивш дом за сираци в Хасково в иновативен медико-технологичен център
Нефункциониращата от години сграда на бивш дом за сираци в Хасково ще се превърне в ...
2 часа
ЦИК пита кмета на „Триадица“ за синя торба, в която са прибирани бюлетини
Централната избирателна комисия (ЦИК) реши, че ще обсъди предложения за промени в Изборния ...
2 часа
Косово, Албания и Хърватия подписаха тристранна декларация за военен алианс
Косово, Албания и Хърватия подписаха днес в Тирана тристранна декларация за военен ...
3 часа
Трифонов загуби делото за обида и клевета, което води срещу Кирил Петков
Лидерът на „Има такъв народ“ (ИТН) Слави Трифонов загуби делото за обида и клевета, ...
3 часа
Трима от пострадалите при пожара в Кочани все още са в реанимацията на ВМА-Варна
Двамата младежи и 17-годишното момиче, пострадали при пожара в Кочани, все още са в реанимацията ...
3 часа
Културната афера: На кого трябва да бъдат върнати парите, източени от театрите
Пловдивската окръжна прокуратура очаква становище от Министерството на културата, ...
3 часа
Редица балкански държави обявиха траур в памет на жертвите на трагедията в Кочани
В памет на жертвите на пожара в Кочани, Северна Македония, при който 59 младежи загубиха ...
3 часа
Спират водоподаването към Шумен, Велики Преслав и други населени места
Водоподаването от язовир „Тича“ към Шумен, кв. „Макак“, селата Панайот Волов и Белокопитово, ...
3 часа
Хванаха мъж със 70 детонаторни капсули в Благоевградско
Хванаха 42-годишен мъж със 70 детонаторни капсули в село Смолево, община Якоруда, съобщиха ...
3 часа
Български военен контингент заминава за Косово
Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов ще участва в тържествената церемония ...
3 часа
Закриха ски сезона на Рилските езера
Въпреки навалелия около 10 см нов сняг на Седемте рилски езера, ски сезонът е закрит.
Планинските ...
3 часа
При спецакция: Задържаха двама мъже за пласиране на вейповете в София
Двама мъже са задържани при специализираната операция на секторите „Икономическа ...
3 часа
Земетресение разлюля южната италианска област Базиликата
Земетресение с магнитуд 4,2 разтърси южната италианска област Базиликата, предаде АНСА.
Трусът ...
3 часа
ЕС одобри отпускането на 1,5 млрд. евро заем за Молдова
Съветът на ЕС съобщи, че одобрява отпускането на 1,5 милиарда евро заем за Молдова при ...
3 часа
Съдът реши: „Домашен арест” в психиатрия за мъжа, нападнал метеоролозите от връх Мургаш
32-годишният мъж, обвинен за нападението над метеоролозите от връх Мургаш, трябва да ...
4 часа
След зверствата с животни: Изключиха Габриела Сашова от университета
Висшето строително училище „Любен Каравелов“ изключи от учебното заведение Габриела ...