1800 г. Вашингтон става столица на САЩ. Още през 1788 г. Джеймс Мадисън изтъква необходимостта от федерален окръг в есето си „Федералист № 43”, твърдейки че столицата на страната трябвало да се различава от щатите, за да осигури собствената си издръжка и безопасност.
Атака срещу конгреса във Филаделфия от тълпа разгневени войници, известна като Пенсилванския бунт през 1783 г., подчертава необходимостта правителството да се погрижи за собствената си сигурност. Следователно правото за създаване на федерална столица е предвидено в член първи, раздел осми от Конституцията на Съединените Щати, което позволява на „окръг (не по-голям от десет квадратни мили) да се превърне в седалището на правителството на Съединените Щати чрез отстъпване на територии на определени щати и одобрението от конгреса”.
Конституцията обаче не посочва място за новата столица. Мадисън, Александър Хамилтън и Томас Джеферсън се споразумяват, че федералното правителство би приело поемането на военния дълг от щатите при условие, че новата столица ще бъде разположена в южните Съединени Щати, което по-късно става известно като Компромисът от 1790 г.
На 16 юли 1790 г. с Резидънс актът се постановява новата столицата да бъде разположена за постоянно край река Потомак, точната площ да бъде избрана от президента Вашингтон. Първоначалната форма на федералният окръг е квадратна с размери 16 км (10 мили) от всяка страна, като общия размер е 260 кв.км (100 квадратни мили), както е позволено от Конституцията на САЩ.
През 1791-1792 г. Андрю Еликот и няколко сътрудници, измерват границата на окръга около Мериленд и Вирджиния, поставяйки камъни на всяка миля.
Нов „федерален град” е построен на северния бряг на река Потомак на изток от установеното селище в Джорджтаун. На 9 септември 1791 г. „федералният град” е кръстен в чест на Джордж Вашингтон и окръгът е обявен за територията на Колумбия, използвана като поетично име за Съединените Щати по онова време. Конгресът провежда първото си заседание във Вашингтон на 17 ноември 1800 г. На 12 декември 1880 г. Вашингтон става столица на САЩ.
Актът от 1801 г. официално обединява градовете на Вашингтон, Джорджтаун и Александрия, като ги прави част от федералната територия на окръг Колумбия, поставяйки я само под контрола на Конгреса. Също така територията в окръгът се разделя на две: Вашингтон каунти - на изток от река Потомак и Александрия каунти - на запад. След този акт гражданите в окръга вече не са считани за жители на Мериленд или Вирджиния, като по този начин приключва тяхното представителство в Конгреса.
1911 г. старата столица на Индия - Калкута, е заменeна с Делхи. По време на британското владичество Калкута е столица на цялата Британска Индия, благодарение на което градът е крупен образователен, научен, културен и политически център. От друга страна, проблеми на града са бедността, замърсяването на въздуха и задръстванията по пътищата.
Град Калкута е основан от Британската източноиндийска компания през 1690 г. като пункт за търговия в богатата област Бенгалия. През 1699 г. британците построяват форт Уилям, който използват за регионална база. През 1772 г. Калкута става център на Британска Индия. До 1805 г. блатата са пресушени, след което градът е преустроен като „град-дворец”.
В началото на 19 в. Калкута реално е два града, британски и индийски. През 50-те години на 19 в. се наблюдава бърза индустриализация, разпространява се текстилната индустрия и преработката на юта. С индустрията се развива и инфраструктурата, например железниците и телеграфа. В града се появява и нова класа индийци, които са професионалисти, четат вестници, знаят английски език и се интересуват от традиционните индийски обичаи. Калкута става център на индийското движение за независимост.
Но подялбата на Бенгалия през 1905 г. предизвиква недоволство, което довежда до протести и бойкот на английските стоки. Поради тези протести и неблагоприятното административно положение, през 1911 г. столицата на Британска Индия е преместена в Делхи.
Градът е напълно променен от англичаните. Създават се големи улици, два големи булеварда - Правителствения и Булевардът на народа. Символът на града е червената крепост, от която на 15 август 1947 г. е обявена независимостта на Индия. Стратегическото положение на града между Делхийския хребет и река Ямуна, му помага лесно да контролира търговските пътища от северозапад към плодородната долина на Ганг на югоизток.
1955 г. във Великобритания е патентован кораб на въздушна възглавница. Транспортното средство е патентовано от Кристофър Сидни Кокерел. Първоначалната му идея била изобретението му да се движи само върху водна повърхност, но след това възможностите му са разширени.
Изобретението се счита за едно от най-успешните през 20 в. До 1935 г. Кокерел работи към радиокомпания за проучвания, а после продължава в комуникационната компания „Маркони”. Докато работи за телеграфната компания, Кокерел патентова 36 свои изобретения.
Любопитен факт е, че Кокерел първи патентова ховъркрафта, но той не е пионер при изследванията в тази област. Първото споменаване в исторически план на понятието за неводоизместващи плавателни средства, които използват термина висене, е на шведския учен Емануел Сведенборг през 1716 г.
В СССР проф. Владимир Левков започва да експериментира още през 1927 г., а през 1934 г. създава секретния катер Л-1, изпитан на Плещеевото езеро недалеч от Москва. Катерът Л-5 тежи вече 8 т., развивал скорост 130 км/ч и може да се движи дори над суша. Но тъй като изпитанията са прехвърлени в района на Ленинград, войната спира работата по съдовете на въздушна възглавница.
През 50-те и 60-те години Джон Карвър от „Авро Канада” започва експерименти, в основата на които стои „Ефектът Коанда”, проявяващ се при обтичане от флуиди на изпъкнали повърхности. Тези изследвания довеждат до конструирането на вертикално излитащата „летяща чиния” „Аврокар” през ноември 1959 г.
Кристофър Кокерел накрая успява да убеди Националната корпорация за научни изследвания да финансира построяването на пълномащабен модел. Сключен е договор за направата на SR.N1 („Саундерс Рое, морски 1”), задвижван от радиален бутален двигател.
SR.N1 се отлепва от земята за пръв път на 11 юни 1959 г., а извършва своето прочуто успешното преминаване на Ламанша от Кале до Дувър за по-малко от два часа на 25 юли 1959 г. в чест на 50-та годишнина от полета на Луи Блерио. Капитан на екипажа е Питър Ламб, Джон Чаплин е навигатор, а изобретателят Кокерел е борден инженер.
През 1961 г. на съда е инсталирана пола, която увеличава дебелината на въздушната възглавница, а на следващата година на кърмата е монтиран допълнителен реактивен двигател и скоростта се увеличава от 35 на 50 възела (90 км/ч).
1993 г. на референдум в Русия е приета нова конституция на страната. В този период Русия е завладяна от конституционна криза, започнала през 1992 г.
Гражданският конфликт е породен от противопоставянето на две политически сили - от една страна Президентът на Руската Федерация Борис Елцин и контролираната от него изпълнителна власт, а от друга страна ръководството и голямата част от Народните депутати във Върховния съвет и Събранието на народните депутати, начело с Руслан Хасбулатов и вицепрезидента на Русия Александър Руцкой.
Президентът настоява за бързо приемане на новата Конституция, засилване на президентската власт и либерализиране на икономическите реформи. От друга страна Върховния съвет и Събранието на народните депутати - за съхраняване на цялата власт на парламента, и против излишни, необмислени реформи („шокова терапия”), при провеждане на радикалните икономически реформи.
Кулминация на конституционната криза стават кръвопролитните стълкновения при московското кметство, телекомуникационната кула „Останкино” и при атаката на Дома на Съветите (Белия Дом), както и сблъсъци около издигнатите барикади в центъра на столицата Москва, на 3-4 октомври 1993 г.
8 часа
Румънският премиер Чолаку води на президентските избори в страната според екзитпола
Вотът на румънците беше за равновесие и стабилност, както и за нещата, които имат значение, ...
9 часа
Нов удар по портфейла: Скочиха цените на лещата и зеленчуците
Масово поскъпване на зеленчуците на борсите в страната показва седмичния бюлетин ...
10 часа
Българската база в Антарктида стартира новия полярен сезон
Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън официално ...
11 часа
Тийнеджъри нападнаха мъж в столичен мол
Група тийнеджъри са нападнали мъж в столичен мол в неделя вечер. Това е станало около ...
12 часа
Москва: Байдън саботира мирните планове на Тръмп за Украйна
Москва обвини администрацията на президента на САЩ Джо Байдън, чиито правомощия скоро ...
12 часа
Йордан Цонев: В този парламент нещата не вървят добре за българската политика
Народният представител от „Движение за права и свободи-Ново начало“ Йордан Цонев ...
13 часа
Първа среща между Виктор и Беба след изгонването му от Биг Брадър (ВИДЕО)
Бургаският мачо Виктор Ангелов е новият гост в “Голямата Сестра Podcast”, където за първи ...
13 часа
Разговор между Путин и Ердоган, какво си казаха двамата президенти
Руският президент Владимир Путин и турският президент Реджеп Тайип Ердоган разговаряха ...
14 часа
Само за денонощие: Хванаха над 40 шофьори в нетрезво състояние
10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана ...
15 часа
Молитва и митинг: Киро Японеца събра жители на „Факултета“, за да ги увери, че не купува гласове (СНИМКИ)
Кирил Киров – Японеца събра съгражданите си в двора на училището във квартал "Факултета". ...
16 часа
На 103: Столетникът дядо Ибрям чете пресата без очила и се надява да ожени седемте си правнуци
Дядо Ибрям от търговищкото село Макариополско празнува 103-ти рожден ден. Ибрям Салиев ...
16 часа
„Забравихте“ да декларирате доходи? Очаквайте обаждане от НАП
Национална агенция за приходите провежда кампания за поетапно уведомяване с писма ...
17 часа
Взрив на газова бутилка във Врачанско, трима души са с опасност за живота
Трима души са тежко ранени при врзив на газова бутилка в село Крушовица, което се намира ...
17 часа
Загинал и ранени при експлозия на граната на парти в Хърватия
Един човек загина, а други четирима бяха ранени в събота при експлозия на граната по ...
18 часа
Деца в инвалидни колички са носени на ръце заради блокиран проект на асансьор
Център за деца със специални потребности в София е без асансьор. Децата в инвалидни ...
19 часа
Катастрофа между два ТИР-а на АМ „Марица“
Тежка катастрофа между два ТИР-а е станала на автомагистрала "Марица" стана тази сутрин.
Инцидентът ...
19 часа
Институтът INSAIT пусна безплатен чат с изкуствен интелект, обучен с над 85 милиарда думи
От днес стартира чат приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение, създадено ...
19 часа
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата, информират от Териториалния ...
20 часа
Кирил Петков: Не поставяме на ГЕРБ непреодолими условия
Условията, които „Продължаваме промяната-Демократична България“ поставят за започване ...
20 часа
Митничари заловиха близо половин тон флуорсъдържащи парникови газове
Агенция „Митници” участва в международна митническа операция KHIONE срещу незаконния ...
20 часа
КНСБ: Хората, които не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
Ще поскъпне ли хлябът, ще бъдат ли вдигани заплатите и ще растат ли пенсиите? Коментар ...
21 часа
Президентът пристигна на официално посещение във Виетнам
Президентът Румен Радев пристигна на официално посещение във Виетнам. Визитата на ...
22 часа
Как да избегнем „прегаряне“: Съвети за справяне със стреса и умората на работа
Независимо от спецификата и часовете на работа, всеки в някакъв момент започва да изпитва ...
22 часа
Какви защити трябва да има колата ни, за да се предпазим от автокрадци
Автокрадците стават все по-креативни. Под прицел са нови коли, които се оказват доста ...
23 часа
Румъния избира нов президент
Днес румънците избират президент на първи тур. Секциите в страната отвориха в 7:00 ч. ...
23 часа
ЕС: Споразумението от COP29 е нова ера за финансирането на борбата с изменението на климата
Европейският съюз приветства споразумението, постигнато между близо 200 държави на ...
23 часа
Убит мъж след стрелба в района на посолството на Израел в Йордания
Един мъж бе убит, след като откри огън по силите за сигурност в квартала на израелското ...
23 часа
Бургазлията Виктор Ангелов напусна Big Brother
Бургазлията Виктор Ангелов напусна Къщата на Big Brother, след като получи най-ниската подкрепа ...
1 ден
Малките тайни за перфектната романтична среща
Всеки си мечтае за перфектната романтична среща.
Но и често тя е съпътствана с вълнение ...
1 ден
Фрапиращи случаи на домашно насилие: Опит за рязане на ръце и 40 години тормоз над жена
70-годишна жена е била жертва на домашно насилие от съпруга си в продължение на 40 години. ...
1 ден
Най-култовите цитати от любимия ни сериал „Приятели“
“Приятели" - един сериал, който даде много на поколенията и си остава попкултурен феномен ...
1 ден
Най-детайлните изображения на слънчевата повърхност, заснети досега (СНИМКИ)
Мисията Solar Orbiter предостави най-детайлните изображения на Слънцето досега. Тези кадри ...
1 ден
Защо не бива да позволявате на любимото си куче да спи в леглото ви
Много стопани на кучета просто не могат да си представят как могат да оставят любимото ...
1 ден
Рязкото спиране на цигарите също може да е опасно
Тютюнопушенето е сред водещите причини за сърдечно-съдови заболявания, подчертават ...
1 ден
Путин опрощава дълговете на новобранци, които се запишат да се бият срещу Украйна
Руският президент Владимир Путин подписа закон за опрощаване на дълговете на новобранците, ...
1 ден
Двама младежи и две тийнейджърки пострадаха при катастрофа в Стара Загора
Четирима души са пострадали при пътнотранспортно произшествие на Околовръстния път ...
1 ден
Цигарената афера за милиони в Пловдив: Оставиха в ареста четирима от задържаните
Магистратите от Районния съд в Пловдив решиха четирима от задържаните край града с ...
1 ден
Ураганен вятър преобърна турски ТИР на Подбалканския път
Силният ураганен вятър в Сливенско преобърна турски ТИР на подбалканския път София-Бургас, ...
1 ден
Лидерът на СДС: Държим Бойко Борисов да е премиер
Държим Бойко Борисов да бъде премиер. Това заяви председателят на СДС Румен Христов, ...
1 ден
Локомотив на пътнически влак дерайлира в София (СНИМКИ)
Локомотив на влак е дерайлирал край София. Информацията потвърдиха и от Министерството ...