Интервю на Цветана Минкова с Дик Томпсън, говорител на Световната Здравна Организация.
Как точно е станало заразяването с вируса на птичи грип при случая на предаване на болестта от човек на човек, който беше регистриран в Индонезия?
Не знаем как точно се е случило. При подобно предаване на болестта е характерно, че обикновено става дума за родител и дете , като родителят обикновено е бил в много близък контакт с детето по време на престоя му в болница, докато то е тежко болно. Затова смятаме, че заразяването е резултат от много продължителния контакт с някого , който е болен.
Как мутира вирусът, за да стане това заразяване?
Мутациите изглежда не предполагат повишен риск от предаване на болестта от човек на човек. Нещо, за което се тревожехме. Подложихме на много подробни изследвания 54 души, които са имали контакт с бащата , последния човек, който е починал по тази верига. Изследвахме ги в продължение на повече от 3 седмици –два пъти повече от максималния инкубационен период. Никой от тях не е развил болестта. Затова сме напълно убедени, че дори и да е имало лека мутация, тя не е довела до увеличен риск от предаване на болестта.
Каква е причината за тази лека мутация и може ли тя да бъде предотвратена?
Вирусът е грипен, а те мутират непрекъснато. Във вашите и моите клетки има генетичен механизъм, който гарантира, че докато клетките се размножават и делят, те придобиват определени генетични характеристики. Ако в генетичния механизъм на клетките настъпи кардинална промяна, тя се превръща в сигнал за тях да се самоунищожат. При вируса на инфлуенцата обаче няма такива генетични корекции. По тази причина промените и грешките продължават, поколение след поколение.
Колко голяма е опасността видът мутация който позволява на вируса да се предава от човек на човек да се разпространи сред повече хора?
Що се отнася до този специфичен вирус, няма никакъв шанс мутацията и разпространението да продължат. Защото вече прегледахме голям брой хора, които са имали контакт със заразените а самите те не носят вируса. По тази причина смятаме, че конкретно този вирус няма да зарази още хора. Това за което си притесняваме е , че именно този процес, тази адаптивна мутация може да продължи и при други хора. Което може да доведе до пандемия. Но реално не знаем какво точно прави вирусите смъртоносни.
Притесняваме се в продължение на повече от 3 години, откакто вдигаме трегова за опасността този вирус да се превърне в пандемичен, но не знаем какъм е шансът това да се случи наистина.
Какви мерки могат да се предприемат за да се предотврати това?
Най – важното е болестта да бъде премахната от животните, защото именно контакта с тях води до заразяването на хора, което , от своя страна до вероятността от мутация. Затова най – важно е да бъде идентифициран много рано, когато болестта започне да заразява животните.
Доколко напредна създаването н ваксина срещу вируса?
Има някакъв прогрес с някои от ваксините. Но докато нямаме насреща си оформен пандемичен вирус, няма как да създадем ваксина, която да е именно срещу него. А когато имаме насреща си пандемичен вирус, може да мине и цяла година, преди да разполагаме с достатъчно количество от ваксината, която да е общодостъпна.
Започна ли работа по създаването на ваксина срещу ново мутиралия вирус на птичия грип?
Не. И причината е, че вирусът е изчезнал. Той зарази 8 души и след това просто спря да съществува. Не знаем защо.
Очаквате ли пандемия от този вирус в бъдеще?
Абсолютно – със сигурност ще има пандемия, в някакъв момента в бъдеще, не знаем кога или колко мащабна ще бъде тя, вярваме че H5N1 има потенциала да се превърне в пандемичен, но не знаем със сигурност дали случаят е такъв. Затова е много трудно за здравните власти да решат как точно да отговорят на всичко това. Колко много са ресурсите, които могат да отделят от други направления, за да се справят с риска от пандемия. Затова е много трудно за тях да вземат решения, защото не притежаваме цялата информация, от която се нуждаем, както и за други важни въпроси като този колко опасна може да бъде евентуална пандемия. Към момента все още няма отговори на тези въпроси.
Как очаквате да се развие болестта птичи грип оттук нататък?
Вирусът изглежда широко разпространен. В държавите от Азия, Близкия изток и Африка, и Европа . Затова смятаме, че е ни предстои още много работа, за да постигнем контрол върху вируса при животните.
Какви са последните данни, с които разполагате за разпространението на H5N1 ?
От 2003 година насам са потвърдени случаи на болестта при 228 души , и 130 от тях са починали.