Докато Западът пести, другите се въоръжават
Докато Западът пести, другите се въоръжават / снимки: Reuters

Финансовата криза кара и военните да пестят: ръст в дадените за оръжие пари през миналата година почти няма. Но докато САЩ, Франция и Германия са свили военните си бюджети, Китай и Русия са увеличили своите.

Бразилия, Германия, Франция, Великобритания, Индия и Съединените щати са съкратили военните си разходи през 2011. Но съвсем не от съображения за разоръжаване - при повечето страни главна причина е кризата и усилията за овладяване на държавните финанси, казва Карина Солмирано от Стокхолмския международен институт за изследване на проблемите на мира (СИПРИ). В Германия, Франция и Великобритания лекият спад във военните разходи ще продължи и през следващите години. Сходни ще бъдат и тенденциите в САЩ, особено с оглед изтеглянето на НАТО от Афганистан.

При Бразилия и Индия причините за ограничаване на разходите за въоръжаване са други, макар също да са свързани с икономиката. "Бразилия намали военния си бюджет, за да ограничи стопанския растеж и така да удържи инфлацията. В Индия, която напоследък системно увеличаваше военните си разходи, спадът в числата се дължи на високата инфлация", пояснява Карина Солминаро.

Русия държи темпото

Развитието на нещата в Русия е в точно противоположната посока. Институтът СИПРИ констатира, че миналата година Русия е увеличила военния си бюджет с 9,7 процента. Москва е изразходвала за въоръжаване почти 72 милиарда долара, с което се нарежда на трето място след Съединените щати и Китай.

Докато Западът пести другите се въоръжават
netinfo

Целта на увеличаването на военните разходи в Русия е да се предотврати колапса на военната система, подчертават руски независими военни експерти. В продължение на години средствата за модернизиране на армията са били недостатъчни, което я поставя под заплахата да падне до нивото на африканските страни, казва Руслан Пухов, директор на Центъра за стратегически анализи в Москва.

И Китай не остава по-назад

Китайското правителство е вдигнало през 2011 военните разходи с 6,7 процента, следващо увеличение с още 11,2 процента предстои през тази година, съгласно решението на Общокитайското събрание на народните представители. Западът посреща с известна тревога тази линия, но както изтъква директорът на Бонския център за глобални изследвания Гу Ксюву причини за опасения няма, разходите съответствали на икономическия ръст. По думите на Ксюву: "В Китай нарастват разходите във всички сектори, не само във военния".

Стремежите на Китай са основно за модернизиране на армията и нейното въоръжение, тъй като от гледна точка на военните капацитети китайците са 20-30 години по-назад от американците, посочва Гу Ксюву. А журналистът Уили Лам прогнозира, че Китай може да навакса в известна степен именно сега, когато Съединените щати са принудени да ограничават военните си разходи.