Главният архитект на София Петър Диков в разговор с Десислава Златкова в предаването "Портфейл"
Кои са трите най-важни неща, които столичани ще усетят чрез новия градоустройствен план на София, който влиза в сила от понеделник?
Хората, които са в бизнеса с недвижими имоти, които се занимават с инвестиции и развитие, ще усетят веднага. На първо място - с новия устройствен план се отпуши възможността за излизане на нови терени за изграждане на нови обекти в София.
Това е сериозно облекчение и за мен, и за администрацията, и за бизнеса. Второто – правилата вече са ясни – може да се видят, да се прочетат и трябва да се спазват.
Третото – може да се планира работата в общинската администрация спокойно и с възможности за прогнозирано развитие.
Ще ви върна на въпроса ми за столичани – те ще ви попитат за зелените площи, за ромските гета, за подземните паркинги…
За зелените площи засега питат основно засегнатите, т.е. хората, които имат собственост в териториите, предвидени за озеленяване. Те питат и аз отговарям, че планът е приет със закон. И това, което е предвидено за зелени площи, трябва да стане, защото е от обществена полза.
Хората, които питат кога ще правим нови зелени площи, ще отговоря, че и в тази посока се работи, и в Западния парк, и в Северния парк. Надявам се, че ще започнем изграждането и на нови паркови площи. Новият план отпушва много възможности, за съжаление те са свързано със сериозни средства.
За мен приоритетите на София за близките четири години са три – на първо място е инфраструктурата, на второ място инфраструктурата и на трето – пак инфраструктурата.
Къде ще се правят нови зелени площи и откъде ще бъде финансирането?
Нови зелени площи ще се правят на доста места - и в източната част на града, парка между „Младост” и „Горубляне”, и в северната, североизточната част на града, и около поречието на Искър. Парите, които първо трябва да се заделят, са за отчуждаване, защото голяма част от имотите, в които ще са разположени тези бъдещи паркове, са частни.
Повтарям, въпросът е свързан със сериозни финанси, затова вероятно няма да претърпи бързо развитие. Неслучайно в закона е записано, че териториите, предназначени за зелени площи, срокът за търпимост е 15 години. Т.е. в срок от 15 години общината трябва да намери средства и да ги отчужди. Оптимист съм и мисля, че за това време общината ще получи достатъчно финансов ресурс, за да може да си позволи да започне да изгражда нови зелени площи.
Друг болезнен въпрос – ромските гета. Какво мислите за намерението на Министерството на регионалното развитие и благоустройството да се върви към узаконяване на ромските гета? Ще дадем възможност те да съществуват въпреки по-гъстото застрояване и нарушаване на нормите за отстояние от сградите – думите са на министър Асен Гагаузов. За София приложимо ли е това и какво означава на практика?
Не става въпрос толкова за узаконяване, колкото за изработване на специфични норми за ромските гета. Нормите в устройството, от една страна, осигуряват комфорт на средата. От друга страна – би следвало да отговарят на традициите на съответното население, страна или регион.
Много години съм казвал, че София има нужда от отделен закон за устройство и застрояване, което стана факт с приемането на плана миналата година, защото не можем да сравняваме и да поставяме под шапката на един закон проблемите на село с 1500 души и на един град с един милион и половина население.
А в случая говорим за традицията на живот на ромите, които изискват друга специфика на средата. Вероятно това има предвид министър Гагаузов, мисля, че това трябва да се подкрепи.
Въпросът е дали гетата ще останат в сегашната си форма на сегашните си места.
Думата „гето” не е съвсем коректна, има места, които са си гета, но има квартали, които са традиционни от много години. Ние подхождаме към двата случая различно. Създадените незаконно гета върху територии с друго предназначение са незаконни. Тези гета трябва постепенно да бъдат премахнати и да се мисли как хората, които живеят на тази територия, да бъдат устроени.
Кварталите, които традиционно съществуват, трябва да получат своята устройствена характеристика, своите устройствени планове, за да може да се дисциплинира по-нататъшното им развитие. Работим и в двете посоки.
Подтекстът на вашия въпрос, който миналата година ми беше задаван много често, тази година се получи малко пауза - не е нито отминал, нито решен. Това е въпросът за изграждане на структури, които да поемат за временно настаняване хората, които живеят в незаконно застроените територии.
И второ – да се започне постепенното решаване за изграждане на по-нормална, по-прилична и по-европейска среда за ромите. И в двете посоки имаме разработки, за съжаление разработихме един вариант, само първата стъпка. Разработваме още две територии – ще бъдат внесени в Общинския съвет, за да може да има възможност за избор.
Ще кажете ли кои са двете нови територии?
Ще го покажа на съвета, не искам предварително да раздухваме емоции сред населението. Част от общинските съветници с основание възразиха, че ако беше внесен от кмета – кметът затова спря доклада с разработката. Не бива да поставяме безалтернативно решение. Разработваме още два варианта, за да има възможност за избор, за преценка на оптималността на тези варианти и съответно за правилно решение.
София се тревожи и от един друг въпрос – за замразения, а иначе горещо хвален ремонт на Околовръстното шосе, кажете новината от тази сутрин.
Ремонтът не е замразен. Не е кой знае каква новина. Имаше пречка с терен на частна фирма, през който трябваше да минат много важни комуникации, които да отпушат по-нататъшния ремонт. Става дума за отводнителен канал, битов канал и преместване на кабели за високо напрежение.
След сложни преговори, в които общината и държавата приехме, че не бива да излизаме от позицията на силата, а да отчетен интересите на бизнеса - се постигна споразумение. Споразумението е четиристранно, участници в което са две фирми, Агенция „Пътища”, „Главборлгарстрой” като изпълнител и Столичната община. В понеделник стартира споразумението, което подписахме.
Хората вероятно не си дават каква сложна операция е това. Нашето голямо желание и амбиция е ние независимо от това да я направим. Всякакви критики са възможни заради това, че е направено досега, но операцията наистина е изключително сложна.
Да разбирам ли, че със сложените тази сутрин подписи се отпушва разширяването и нови препъни-камъни няма да има?
Надявам се, че няма да има. Повтарям – изграждането на Околовръстния път е изключително сложно, защото то засяга много интереси. Още по-сложно стана, защото с това забавяне междувременно се изградиха редица обекти, които имат конкретни интереси. Мисля, че оттук нататък нещата ще вървят по-бързо и по-нормално.
Да се върнем отново към интересите на бизнеса – от началото на годината таксите за новото строителство в София скочиха значително и на пръв прочит добавят значителни суми към себестойността на новите сгради… Ще се ускори ли промяната в процеса на издаване на разрешителни след това увеличение? Ще пресее ли новата цена предприемачите, които не са осигурили достатъчно финансиране за обектите си, така че София да няма пустеещи сгради…
По отношение на такса „Строително разрешение” – не е стандартният вид услуга, която дава общинската администрация. В момента, в който общината подпише разрешение на един предприемач, таксата има обратно действие върху самата община. Давайки съгласие да се строи върху тази територия – тя обратно се задължава да започне са поддържа тази територия.
Няма начин общината да реши проблемите на инфраструктурата без финансов ресурс.
Какъв финансов ресурс ще постъпи след това увеличение в общината?
Нашите разчети, че около 20-25 милиона ще са постъпленията в общината от новите такси за строително разрешение. Лично моето мнение е, че таксата, която беше въведена, е много ниска в сравнение с необходимостта на общината от ресурс, за да реши въпросите с инфраструктурата и в сравнение с таксите в нашата близка околност.
За Скопие не са били пратили официално таблица, но са ми пратили таблица за Белград. Ще се позволя да я цитирам, без да се правят аналогии. В Белград сградите са разделени на шест типа – обществени, жилищни, търговски, обслужващи, производствени, индивидуални жилищни обекти. И на пет зони.
За жилищни обекти в централната част на града таксата е 20475 динара. При курс 80 динара за евро, сметката казва, че това е 250 евро за квадратен метър за жилищни обекти. За търговски – 38220 динара на квадратен метър, което прави около 450 евро.
Отново ще спомена 15 лева за квадрат в София…
Може да споменете и 80 стотинки на квадрат, който беше до 31 декември миналата година. Какъв е смисълът на тази такса – ние имаме традиции в това отношение, за съжаление ги забравяме и си създаваме сами на себе си усложнения.
В периода пред 1944 година е имало специален фонд „Благоустройство”, в който са влизали всички постъпления от строителни такси. Имало е специален финансов институт, т. нар. „повишена стойност”. „Повишената стойност” се събира от предприемачи, които купуват земя, влязла в по-благоприятна зона на градската територия.
Например – от земеделска става строителна, но собственикът не е допринесъл с нищо тя да стане строителна, тя е станала такава по силата на решение на общината. Общината се задължава да изгради инфраструктурата, повишаването на цената на тази земя не е принос на собственика, тя е принос на една публична инвестиция.
Затова се е събирала такса „Повишена стойност”, която е била половината от разликата в новата цена на земята.
Смятате ли, че ще се усети все пак ограничаваш ефект на новите такси?
Не, ограничаващ ефект няма да има в никакъв случай. Силно се надявам, че ще има стимулиращ ефект върху развитието на инфраструктурата. Ще има период, в който ще се събира новата такса и предприемачите в голяма степен само ще трябва да си изграждат инфраструктурата. По мои изчисления този период ще продължи три-четири години. След това, когато ще има достатъчно ресурси в инфраструктурата, се надявам, че предприемачите със строителното разрешение – ще получат и услугата.
1 минута
Орбан покани Нетаняху в Унгария въпреки заповедта на МНС
Унгарският премиер Виктор Орбан съобщи днес, че ще покани Бенямин Нетаняху да посети ...
5 минути
3 януари ще бъде неучебен ден за учениците от Пазарджик
Трети януари ще бъде неучебен ден за учениците от община Пазарджик, съобщиха от местната ...
12 минути
Исторически пробив: Първата напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация в света
За първи път в света робот извърши двойна белодробна трансплантация в медицинския ...
15 минути
Атракция: Варненската библиотека се сдоби с хуманоиден робот
Варненската регионална библиотека „Пенчо Славейков“ се сдоби с хуманоиден робот.
Той ...
16 минути
Голям клон падна върху кола на прохода „Петрохан”
Голям клон падна върху кола на прохода „Петрохан”. Шофьорът на автомобила не е пострадал. ...
19 минути
Министърът на външните работи на Чехия пристигна в Киев (ВИДЕО)
Министърът на външните работи на Чехия Ян Липавски днес пристигна на посещение в украинската ...
29 минути
Голям пожар бушува до гръцкия град Серес
Голям пожар бушува до гръцкия град Серес, предава БНР.
Заради дима в района полицията ...
36 минути
Задържаха мъж от Северна Македония, измамил възрастна жена да му даде хиляди левове, долари и евро
Мъж от Северна Македония е задържан за ало измама, жертвата е възрастна жена, съобщиха ...
56 минути
„Микровълновият“ човек, който разведрява гетото
„Make the hood smile“ (Накарай гетото да се усмихне) мотивира съгражданите си от Бронкс, Ню ...
1 час
Кръв за врага: Русия принуждава украинци от окупираните зони да са донори на ранени войници
Руските сили принуждават украинците, живеещи в окупираните територии, да даряват кръв ...
1 час
Мадуро отбеляза „нов етап“ в съюза между Венецуела с Иран
Президентът на Венецуела Николас Мадуро приветства началото на нов етап в "мощния ...
1 час
Китай включи България и други страни в програмата си за безвизов достъп
Китай включва Япония, България, Румъния, Хърватия, Черна гора и други страни в програмата ...
1 час
Приказно коледно градче с нови изненади: София отново засиява с магията на Sofia Christmas Fest
София отново засиява с магията на Sofia Christmas Fest, съобщиха от Столична община.
На 22 ноември ...
1 час
„Време за туризъм” в „Темата на NOVA“
Жеги и бури през зимата, стихии през лятото, есен и пролет, които продължават буквално ...
1 час
Южна Корея: Русия е доставила противовъздушни ракети на Северна Корея в замяна на нейните войски
Високопоставен южнокорейски представител обяви днес, че Русия е доставила противовъздушни ...
1 час
Заради авария: Къде няма да има вода в Шумен
Нарушено ще бъде водоподаването днес в района около пожарната в Шумен, както и на улиците ...
1 час
Арести в София след нападения в мол
Полицията в София е установила и задържала част от участниците в нападения в столичен ...
1 час
След стрелбата срещу мигранти: Повдигнаха обвинение на румънеца, който ги е превозвал
Прокуратурата привлече към наказателна отговорност гражданин на Румъния, противозаконно ...
1 час
Мъск критикува забраната на социалните мрежи за деца в Австралия
Американският милиардер Илон Мъск, който е собственик на социалната медийна платформа ...
1 час
Борислав Гуцанов vs Тошко Йорданов: Искри между БСП и ИТН в парламента
Поредното заседание на парламента беше подновено - депутатите се събраха, за да направят пети ...
1 час
Тръмп номинира красива блондинка за главен прокурор на САЩ
Преизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп номинира Памела (Пам) Бонди ...
2 часа
Ким Чен Ун обвини САЩ в подклаждане на термоядрена война
Севернокорейският лидер Ким Чен Ун обвини Съединените щати, че подклаждат глобално ...
2 часа
Фестивал на шоколада започва в Букурещ
Най-големият фестивал на шоколада в Румъния започва от днес в Букурещ. Четвъртото издание ...
2 часа
Лена Бориславова за патовата ситуация в НС: Не мисля, че възелът ще се развърже
Не мисля, че възелът ще се развърже. През изминалите няколко дни не бяха проведени срещи, ...
2 часа
Разкриха импровизирана нелегална бензиностанция в Хасковско
Безакцизен дизел иззеха икономическите полицаи, съобщиха от полицията в Хасково.
В ...
2 часа
Коледният дух завладя Благоевград: Дядо Коледа пристигна с красив файтон (СНИМКИ/ВИДЕО)
Коледният дух завладя Благоевград пред хилядите погледи на малки и големи, съобщиха ...
2 часа
Двама души са убити при руски удари в североизточната част на Украйна
Руски удари причиниха смъртта на поне двама души в североизточния украински град ...
2 часа
Арестуваха охранител в американското посолство в Осло за шпионаж
Охранител в американското посолство в Норвегия е арестуван по подозрение в шпионаж ...
2 часа
След гонка: Мотоциклетист с два вида наркотици се удари в полицейска кола
Водач на мотоциклет с положителна проба за наркотици се удари в полицейска кола, съобщиха ...
2 часа
Петков: Призовавам ГЕРБ да оттеглят своя кандидат за председател на НС
Призовавам ГЕРБ да оттеглят своя кандидат за председател на 51-вото Народно събрание. ...
2 часа
ОССЕ: Путин, подобно на Сталин, атакува земеделието на Украйна
Земеделската инфраструктура на Украйна отново е атакувана от Москва, както в периода ...
2 часа
АПС ще подкрепят Силви Кирилов за председател на НС, ако се стигне до балотаж
Джевдет Чакъров от Алианс за права и свободи (АПС) заяви, че ще подкрепят Силви Кирилов ...
2 часа
Буря донесе рекордни валежи и обилен сняг в Калифорния
Буря, която преминава през северната част на Калифорния, донесе рекордни количества ...
2 часа
Оцелялата по чудо след насилие Роза – защо изваден яйчник се приема за травма, колкото изваден зъб
Роза всеки ден благодари на Бог, че е извън статистиката на убитите жени. Спасило я ...
2 часа
Радев от Сингапур: Имаме потенциал за партньорства в научни изследвания
България и Сингапур имат потенциал да обединят усилия за съвместни научноизследователски ...
3 часа
Нови находки - случаят с контрабандните цигари в Пловдивско се заплита
Късно снощи служители на сектор "Борба с организираната престъпност" в Пловдив са установили ...
3 часа
"Червена виелица": МВнР с важно предупреждение за пътуващите към Румъния
Ситуационният център на Министерството на външните работи публикува предупреждение ...
3 часа
Руски безпилотен самолет е ударил жилищен квартал, има загинали
Най-малко двама души са загинали в североизточния град Суми в Украйна, съобщи изпълняващият ...
4 часа
Как е работила престъпната мрежа с български просяци в Гърция?
Разбиха престъпна мрежа с български просяци в Атина. Арестувани са 4 от ръководителите ...
4 часа
Има ли промяна в позицията на „Възраждане“ за председател на парламента
Петър Петров е най-добрият кандидат за председател на парламента, ние няма да отменим ...