Москва иска да дестабилизира Европейския съюз, заяви българският президент Росен Плевнелиев в интервю за немския вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг", цитирано от Дойче веле. По думите на държавния глава Москва подкрепя ултранационалистически партии или движения, като с това цели да подкопае Европейския съюз отвътре.
„Има доста индикации за руско финансиране на антиевропейски партии и медии в България, както и в други страни от ЕС", посочва в интервюто Росен Плевнелиев.
Той смята, че Русия опитва да постигне дестабилизацията на базата на нова идеологическа платформа, която цели да бъде отслабена Европа чрез разпростране на съмнения в ценностите на демокрацията и правовата държава.
Плевнелиев: Русия не е враг, но е опонент
Москва преследва тази цел и в интернет, посочва Плевнелиев. Той заявява, че когато още преди няколко години е предупреждавал за руската политика, чиято цел е систематично да насърчава в интернет отхвърлянето на европейските ценности, някои политици все още са определяли неговите предупреждения за преувеличени.
„Днес обаче за никого не е тайна, че тази политика е организирана и провеждана с ясната цел да бъде дестабилизиран ЕС. На хората трябва да бъде обяснено какво се случва и какво цели руската пропаганда", казва още българският президент.
"Силата на ЕС е в 500-те милиона граждани, които знаят в коя Европа те и техните деца биха искали да живеят. Най-силното оръжие на Европа са демокрацията, правовата
държава и това, че сме изградили едно пространство, в което хората са свободни", казва още в интервюто държавният глава. Той подчертава, че ЕС не трябва да позволява тези достижения да бъдат отнети и призовава за по-тясна интеграция, там където сближаването има смисъл и е от полза.
Плевнелиев разкритикува Москва в опит да разруши основите на ЕС
Според президента е напълно неприемливо провеждането или подкрепата за политика, в която правилата не важат за силните. "Ние българите имаме в историята си болезнен опит с подобна политика: На Берлинския конгрес през 1878 г. от страната ни са отнети големи територии с българско население. Тази политика е продължена и през двете световни войни чак до конференцията в Ялта, когато без да бъдем питани, сме били предадени на комунизма за 45 години", припомня президентът. Росен Плевнелиев подчертава, че от този исторически опит България в никакъв случай не е срещу Русия, но не приема някои черти на сегашната руска политика.
Пред германския вестник президентът Плевнелиев отхвърля твърденията, които тълкуват победата на Румен Радев на президентските избори през ноември като знак за политическо сближаване на България с Кремъл. "Това е преувеличено. Социологическите проучвания показват, че 60 процента от българите биха дали превес на ЕС, ако биха били изправени пред избора между него и Русия", заявява държавният глава.
"Румен Радев беше избран за президент на демократични и честни избори и то с впечатляващо мнозинство. Освен това Радев обяви по време на предизборната си кампания многократно и ясно своята евроатлантическа позиция", добавя още Росен Плевнелиев.
Източник: БТА