Това, че България затвори трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй" и по този начин намали позициите си на енергийния пазар в Югоизточна Европа, няма директно да повлияе на инвестиционната ни стратегия. Целта на ЕБВР е да продължи с инвестициите си и финансирането на енергийни компании от публичния и частния сектор, които се отнасят за производство, пренасяне и дистрибуция на електроенергия, като по този начин се спазят директивите на ЕС за либерализация на пазара.
Това, което също искам да кажа, е, че България е регионален лидер в реформите в енергийния сектор с приватизационните сделки и реформите, които прави. Аз вече говорих за проектите като този на AES за изграждането на два блока с обща мощност 670 мегавата. Банката ни също така поддържа и ще помогне на България да продължи да бъде енергиен регионален лидер в Югоизточна Европа, като подпомага регионалната интеграция. Това ще го направим с цел енергийната сигурност на България. Също така ЕБВР мисли да инвестира в проекта за енергийна ефективност.
В България с помощта на Министерството на икономиката и енергетиката сме инвестирали 150 млн. евро в проекти за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници. В дългосрочен план ЕБВР смята да продължава да подпомага успешната приватизация, да продължава да подпомага и развива конкуренцията.
Също така ние искаме да подпомагаме стойностни инвестиционни програми, които да редуцират техническите загуби и да подобрят ефективността на дистрибуторската мрежа. Друга наша цел е да подкрепяме идването в България на първи клас стратегически инвеститори като E.ON, която е най-голямата електроразпределителна компания, чието поведение и начин на работа трябва да служи за пример.
Европейската банка за възстановяване и развитие притежава 8 процента от акции от електроразпределителните дружества във Варна и Горна Оряховица, собственост на германската компания E.ON. Защо избрахте участие в дружествата на E.ON? Това, което ни кара да участваме в дружествата на E.ON, е това, че те са най-голямата електроразпределителна компания в Европа. Правилното поведение и начин на отношение също ни кара да участваме в техните дружества. Как оценявате работата на E.ON в България? Европейската банка за възстановяване и развитие много позитивно гледа към досегашната работа на E.ON в България. Смятаме, че E.ON върви в правилна посока. От компанията се опитват да внедрят нови практики, за да подобрят ефективността на работата. Европейската банка за възстановяване и развитие партнира ли с E.ON в други държави в Европа? Да, ние си партнираме с E.ON и с електроразпределително дружество, което притежават в Братислава, две дружества в Румъния и още едно, но газоразпределително, пак в Румъния. Има ли разлика между работата на E.ON в България и в другите страни? Аз мога да се концентрирам и да се изкажа за работата на E.ON само и единствено в България, където смятам, че си върши работата перфектно. Добрата работа на компанията е не само в България, но и във всички други страни, където те притежават електроразпределителни дружества. Какво е отношението на Европейската банка за възстановяване и развитие към проекта АЕЦ "Белене"? Както знаете, енергийната политика на Европейската банка за възстановяване и развитие е да не подкрепя нови инвестиции в сферата на ядрената енергетика. Ние смятаме, че България трябва да се фокусира върху възобновяемите енергийни източници и, както споменах по-рано, точно това е една от целите на банката.