/ БГНЕС
Живеещите в незаконни постройки на територията на Столичната община няма как да се възползват от новата програма за смяна на отоплителните уреди
101319
Живеещите в незаконни постройки на територията на Столичната община няма как да се възползват от новата програма за смяна на отоплителните уреди
  • Живеещите в незаконни постройки на територията на Столичната община няма как да се възползват от новата програма за смяна на отоплителните уреди
Живеещите в незаконни постройки на територията на Столичната община няма как да се възползват от новата програма за смяна на отоплителните уреди.  Така на практика към тези постройки няма как да бъде приложена една от най-популяризираните мерки на местната администрация за справяне с проблема. Като заместител общинските служители слагат филтри на комините на незаконните къщи, като до момента са оборудвани 35 от тях.

Процедурни пречки бавят делото за чистотата на въздуха на София
 
В същото време жителите на столичния квартал „Красна поляна“ , които са и едни от най-потърпевшите от нерегламентираното горене на отпадъци, отчетоха, че с проблема все още не могат да се справят дори органите на реда. Темата беше обсъдена на дискусия, организирана от Омбудсмана Мая Манолова.
 
Мартин Марков е жител на „Красна поляна. Днешното обсъждане, oрганизирано от омбудсмана Мая Манолова, е поредното, на което той участва. То e и поредното, на което властите отчитат резултатите от своята дейност по подобряване качеството на въздуха.

Декември: Столичани излязоха на протест срещу мръсния въздух
 
А ето как изглeждат тези резултати през очите на Мартин:
 
„Пунктовете за вторичните суровини, специално в нашия район, няма никакво подобрение, дали да се премахнат, дали да се преместят. Лично аз бях свидетел преди няколко дни. Хванахме трима господа, които палеха голям сноп от кабели точно в Западния парк. Видя ли такова нещо не мога да съм безучастен. Веднага се свързах с полиция. Влязохме с полицаите вътре в парка. Стигнахме съответно до новото гето, което се разполага вътре. Говорим за незаконна сеч вътре, хванахме трима господа, които горяха там кабели. И единственото нещо беше, специално от моя страна, заплахи и предупреждения, за да не горят, да загасят огъня. Дори господата полицаи нищо не направиха.“
 
По отношение на пунктовете за вторични суровини, Теодора Полимерова от Столичната община припомни, че до 1 април по закон те трябваше да бъдат преместени в крайградски или индустриални зони.

В кои квартали в София е най-мръсен въздухът?
 
Дали обаче това се случило в София от общината попитали Изпълнителната агенция по околна среда, но досега отговор от тях няма. По отношение на друга широка прокламирана от общината мярка за справяне със замърсяването на въздуха  безплатната подмяна на отоплителните уреди, Теодора Полиерова уточни:
 
„Тъй като това в повечето случаи са постройки, които са построени на законно притежавана земя, но самите те са незаконни, не можем да им дадем на тях нови печки, отговарящи на еко дизайна, в които да се използват качествени, регламентирани горива. Затова се насочихме, специално в първите къщи, които са веднага след блоковете, да се сложат филтри, масирано, на няколко къщи, засега 35.“
 
Жители на „Красна поляна“ пък напомниха, че проблемът не в самите уреди, а в това какво е гори в тях. А иначе – точно колко е голям проблемът със замърсения въздух в столицата ще ни бъде ясно до 1 септември, когато трябва да е завършено поставянето на допълнителните датчици за измерване на замърсяването, както и изградена системата, която ще събира и обработва данните.