Две земетресения с магнитуд 3.2 и едно с магнитуд 2.9 по скалата на Рихтер бяха регистрирани в Югоизточна България. Земните трусове са усетени в община Тунджа и в областите Ямбол, Тополовград и Хасково, съобщиха от Националната служба "Гражданска защита". Няма данни за пострадали хора и нанесени сериозни материални щети, съобщават от „Гражданска защита".
По данни на Сеизмологичния център към Геофизичния институт на БАН днес в 12.22 часа и в 12.40 часа българско време са регистрирани два труса с епицентър на около 245 километра в югоизточна посока от София - на територията на страната. В 13.01 часа е регистриран трети трус с магнитуд 2.9 по Рихтер.
Земетресенията с магнитуд 3.2 по Рихтер, разлюлели община Тунджа, са усетени в селата Скалица, Овчи кладенец, Генерал Тошево и Голям Манастир, съобщиха от „Гражданска защита" в Ямбол. Трусовете са били три, първият по-силен, а последвалите два - сравнително слаби, в интервал от 10-15 минути. По всяка вероятност са били хоризонтални, тъй като стъклата са се разтресли, а по-леки предмети са се разместили.
Кметът на село Скалица Митко Димов сподели, че доста хора са се уплашили. Някои са излезли от къщите си след първия трус. Пострадали няма, не са нанесени някои материални щети.
Регионът на община Тунджа, в който днес бяха регистрирани слаби земни трусове, е известен точно с такъв тип сеизмичност, характеризираща се със слаби последователни земетресения. Това каза за БТА Николай Милошев, директор на Геофизичния институт на БАН.
По думите на Николай Милошев трусовете са били усетени вероятно на малка част от територията от община Тунджа заради слабата им сеизмичност. В този регион са били регистрирани доста пъти такъв тип слаби и последващи земетресения, коментира директорът на Геофизичния институт. Той отбеляза, че ако има още трусове в община Тунджа, има вероятност те да са по-слаби и да затихват.
Най-силното регистрирано земетресение в района на Ямбол е от 5.9 по Рихтер и от 1928 година, съобщи Николай Милошев.