/ iStock/Getty Images
ВМРО иска промени в полза на родителите и семейството в Закона за закрила на детето. Майката и бащата да имат задължително участие в процеса, касаещ производство по закрила на детето, е водещото в текстовете, внесени в деловодството на Народното събрание.

"Това е продължение на всички законодателни инициативи, които депутатите от ВМРО имат от началото на мандата, свързани с правата на децата и философията на всички промени, предложени в тази област от държавата от една страна, а от друга – представители на неправителствения сектор. За нас фокусът винаги е бил и трябва да остане върху семейството и детето в неговия център. Детето не е отделен субект и това трябва ясно да залегне във всички нормативни актове, които касаят материята. Не случайно именно ние от ВМРО първи реагирахме срещу готвената Стратегия за закрила на детето, която сканадализира обществото с подмяната на ценности, които за българското общество са съкровени и не подлежат на дебат", посочват от партията. 

"С налагането на Закона за социалните услуги и Стратегията за закрила на детето, се прокарваха именно такива нишки. Засилваше се ролята на НПО сектора и правото му на прекомерна намеса в процесите по възпитание и правото на родителите да налагат собствени морални и ценностни принципи при отглеждането на децата. Това за нас са все неща, които трябва да бъдат доста добре огледани и прецизирани и при бъдещото кодифициране на социалното законодателство, което предстои да бъде разгледано отново по инициатива на депутатите от ВМРО. До тогава обаче има много правни норми, които трябва да бъдат изменени в името на правата на семейството и детето. Като например ролята на родителите при съдебните процеси, касаещи правата и закрилата на детето. Според сега действащото законодателство, привличането на родителите като страна в процеса по конкретна мярка за закрила на детето не е задължително. Ето защо ние предлагаме изравняване на тежестта на страните в процеса", допълват от ВМРО.

По думите им за да се случи това, освен належащите изменение в чл. 26 от ЗЗД, е нужна и промяна във философията на самия закон, както следва:

„Чл. 1 (1) Този закон урежда правата, принципите и мерките за закрила на детето, органите на държавата и общините и тяхното взаимодействие при осъществяване на дейностите по закрила на детето, както и участието на юридически лица и физически лица, включително на биологичните родители и другите законни представители на деца в такива дейности.“
ал. 2 след думите „свобода на възгледите и сигурност" се добавя следният текст „както и пълноценното им развитие в биологичното им семейство“.
§ 2. В чл. 3 се правят следните изменения и допълнения:
В т. 2 след думите „отглеждане на детето" се добавя текстът: „с предимство в биологична и родствена семейна среда“

Вижте повече подробности ТУК