След седмица НС забранява пак нощните пътувания на деца
След седмица НС забранява пак нощните пътувания на деца / netinfo
Още следващата седмица Народното събрание ще обсъди нова промяна в Закона за автомобилните превози, с която ще се забранят изцяло нощните пътувания по време на ученически екскурзии. Новината за постигнатото съгласие в парламента дойде само час след съобщението, че държавният глава налага вето на спорната разпоредба за нощните превози на деца. Темата провокира депутати от управляващото мнозинство, които продължиха да си разменят обвинения в лобизъм.

Още преди новината, че държавния глава налага вето върху скандалната поправка, текстовете за нощния трансфер събраха в парламента транспортния министър Петър Мутафчиев и председателката на агенцията по туризма Анелия Крушкова. Заедно с депутатите те трябваше да решат как да излязат от кашата с късните ученически пътувания.

Около час след президентското вето вече имаше съгласие как да се коригира законът. Министър Мутафчиев обясни, че вероятно текстът с трансфера ще отпадне, защото отварял вратичка за нарушаване на забраната за нощен превоз на ученици.

„Ще се запази изцяло забраната за нощни пътувания по време на екскурзиите на деца”, заяви транспортният министър. Той обясни, че в случаи на късно кацане на самолет с деца туроператорите няма да имат право да правят какъвто и да е преход извън населеното място, където е летището. Те трябва да осигурят спане на децата и така трябва да бъде организирана екскурзията, каза още Петър Мутафчиев.

И днес, както и пред Дарик радио в понеделник, Анелия Крушкова нарече спекулации обвиненията, че Агенцията по туризъм е предложила да се въведе изключение в забраната за нощен трансфер на ученици. ”Не съм аз вносител на закона - тук има достатъчно депутати, които трябва правилно да разпишат закона, така че във всяка една ситуация всеки един от участниците в процеса да знае ясно своите задължения”, коментира Крушкова.

Междувременно зам.-председателят на транспортната комисия Радослав Илиевски от БСП, който в петък защити поправката в закона и беше обвинен не само от опозицията, че лобира в полза на туроператорите, даде специален брифинг. На него депутатът разкритикува същата тази поправка, за която гласува в петък. Илиевски категорично отрече да има интереси в транспорта и туризма и обясни, че фирмата „Еко експорт”, в която имал дялове, никога не била работила. „Всичко каквото имам е прозрачно – нямам фирми, нямам ангажименти”, заяви Илиевски.

Намекът му, че отговорност за спорния закон носел шефа на транспортната комисия, поднови обвиненията към Илиевски от страна на Йордан Мирчев. „При обсъждането на закона за електронните съобщения Илиевски боравеше с името на премиера, за да упражни натиск върху членове на комисията – аз му казах, че премиерът не се занимава с такива неща и това не са текстове на премиера. Не искам да назовавам на кого бяха” – каза Мирчев. На което Илиевски отговори с думите: „Някой вика дръжте крадеца – помислете си кой е той!”.

В задочната караница между Мирчев и Илиевски бяха замесени даже членове на семействата им. „Кой как е лобирал личи кой къде има близки и конфликт на интереси по мобилните оператори – поинтересувайте се къде работи снаха му”, каза депутатът от БСП. Минути по-късно Йордан Мирчев заяви, че снаха му не работи в мобилен оператор, а в предприятие за GPS-системи. „Заклевам се, че не съм имал и нямам никакви интереси – искам интересите си да декларират и онези, които в момента обвиняват НДСВ, мен и Крушкова, че лобираме за туроператорите. Няма такова нещо”, каза Мирчев.