Змиите, които населяват България, не са много опасни. Има отровни видове, но те не са смъртоносно отровни, заяви херпетологът гл. ас. Мирослав Славчев от екипа на Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН.

По думите му змиите не нападат, но ако бъдат провокират, се защитават като бягат или с ухапване.

Мъж е в реанимация след ухапване от змия край Благоевград (ВИДЕО)

У нас най-често срещаните змии са пепелянките. Те имат характерна тъмна зигзагообразна шарена линия по гърба, контрастираща с останалата част на тялото им, както и рогче на носа, но то е трудно забележимо. Използват отровата за улавяне на жертвите си.

“При ефективно ухапване от змия се появява бързо много силна болка. И това, което не трябва да прави ухапан от пепелянка, е да изсмуква отровата с уста, не трябва да се стяга мястото на ухапването също. Ако имаме симптоми на гадене, повръщане, болка, подуване и други ясни знаци за ухапване от отровна змия, трябва да се насочим към най-близкото лечебно заведение за оказване на помощ", съветва Мирослав Славчев.

След игра: Змия ухапа младеж на Витоша

Преди това най-важно е да се запази пулса нормален, без да се забързва и и да не се тича. Когато човек е ухапан от неотровна змия остава само уплахата и не е желателно да му се слага антидот.

Вижте какви са първите симптоми след ухапване от отровна змия (ВИДЕО)

Херпетологът разкри още, че жегите не са приятни за влечугите, тяхната телесна температура се влияе от температурата на околната среда и те регулират температурата на тялото си с излагане на слънце, а при топло време се скриват на сянка.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня

 
Фокус