/ iStock/Getty Images
Индивидуалните основни заплати на всички педагогически специалисти се увеличават с 8,4 процента от 1 януари 2024 г., съобщиха преди дни от пресцентъра на Министерството на образованието и науката (МОН). 

Увеличието е по силата на новия Колективен трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование, който подписаха на 28 декември министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков и социалните партньори в образованието.

"Добрият и конструктивен диалог е решаващ в търсенето и приемането на най-добрите решения за системата. Дълбок поклон към работещите в нея, които дават своя професионализъм и лично благополучие в името на успеха на нашите деца", каза тогава министър Цоков.

След увеличението стартовата минимална основна заплата на учителите става 1853 лв. Същият е размерът и за всички останали педагогически специалисти - ресурсни учители, възпитатели, ръководители на направлението "Информационни и комуникационни технологии", логопеди, психолози, педагогически съветници, корепетитори, хореографи, рехабилитатори на слуха и говора, и треньори по вид спорт в училищата и детските градини.

Минималната основна заплата за старши учителите и на старши възпитателите става 1911 лв., а за главните учители и главните възпитатели - 1985 лв. 

Директорите ще получават най-малко 2257 лв. основно възнаграждение, а заместник-директорите - 2088 лв.

В новия Колективен трудов договор се повишават работните заплати и на работниците, и на служителите от непедагогическия персонал, като по-високо е нарастването при лицата, притежаващи съответната професионална квалификация, както е например при помощник-възпитателите в детските градини.

Заложено е и увеличение на допълнителните трудови възнаграждения на педагогическите специалисти: лекторските часове, за професионално-квалификационна научна степен, за водене на задължителна документация, за работа при специфични условия на труд, за провеждане на допълнителното обучение на деца и ученици, средствата за представително и работно облекло, и други.

За увеличението на заплатите на педагозите са осигурени близо 290 млн. лв. от държавния бюджет.

Новият Колективен трудов договор беше подписан тогава от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков, от председателя на Синдиката на българските учители към КНСБ д-р на икономическите науки Янка Такева, от председателя на Синдиката "Образование" към КТ "Подкрепа" д-р Юлиян Петров, от председателя на Независимия учителски синдикат към КНСБ Аспарух Томов, от представители на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България и от Сдружението на директорите в средното образование в Република България.

Диян Стаматов - председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България, който е и директор на 119-то Средно училище "Акад. Михаил Арнаудов" в София, каза за БТА на 14 декември т.г., че за цялото образование и за науката се предлага бюджет, който е 4,1 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) и това е намаление с 0,2 процента. По този начин няма да може да се увеличат заплатите на учителите с по-голям процент. Реално трябва увеличението да бъде не с 8 процента, а с 15-18 процента, за да се запази тенденцията, свързана с това учителската заплата да е 125 процента от средната работна заплата за страната, обясни тогава Стаматов.

Той съобщи, че между 85 000 и 90 000 са учителите в страната - от детските градини, от училищата - от първи до 12-и клас, както и от центровете за работа с деца.
Димитрина Ветова/БТА