Днес бе представен нов обществен проект, в който влиза и Саша Безуханова, която се отказва от високия пост в Хюлет Пакард. Проектът "България може" не е политически проект, а платформа, която да може да определи ясно приоритетите за това какво е България и къде ценностно принадлежим, както и да обединява в името на по-доброто й бъдеще, каза Безуханова при представянето на новия проект и сподвижниците си, предаде БТА.
По думите на един от тях - Кирил Петков, сега е времето чрез отключването на обществената енергия и този дебат да се консолидират общи стъпки за изграждането на едно по-добро общество и споделен морал.
Според учредителите на новия проект моментът за неговото създаване е правилно избран. "Не е възможно да има ефективна и работеща демократична система без активно гражданско общество и неговото участие, затова гражданските форми трябва да бъдат стимулирани" - така Христо Христев - преподавател от Софийския университет, мотивира причината да е част от екипа на "България може".
Той предупреди за опасна тенденция на страната ни да се отдалечава от определящите за Европейския съюз ценности и посочи, че ще насочи всичките си усилия това да се промени. Това означава възпитаване на нов тип култура на активност на българското общество, което да извади страната ни от ролята на статичен участник и вечния "лош ученик", в края на всички класации, до силен и определящ развитието на Съюза член.
България се намира в исторически момент, свързан с осъзнаване и обединение, които ще създадат ценностната система на развие на обществото ни през следващото десетилетие. Това е момент, в който гражданите се опитват да си върнат държавата от олигархията, посочиха авторите на проекта. Участието на всеки един от нас е отговорност към самите нас и към следващите поколения, отбелязаха те.
Цел на интернетплатформата е дискусията в името на развитието и просперитета на България утре, както и кауза, която обединява за по-доброто бъдеще на страната ни, заяви Безуханова. Завръщането си в България и отказът от високия пост на директор в "Хюлет-Пакард" тя мотивира с желанието си да види България просперираща. Провокацията дошла след участие в един от протестите срещу кабинета "Орешарски" и последвалата равносметка от случващото се в страната.
Като резултат на проекта Саша Безуханова очаква осъщественият дебат да излъчи хора с експертност, които биха могли да поемат допълнителни роли. Тя отхвърли предположенията, публикувани в някои издания, че в основата на идеята са Цветелина Бориславова или Кристалина Георгиева. "Не трябва да се правят аналогии с политически клубове от миналото", каза още Безуханова в отговор на въпрос дали това може да е проект на президента Плевнелиев, подобен на "АБВ" на Първанов. Представените днес инициатори на проекта - Кирил Петков, Христо Христев, Асен Асенов, проф. д-р Николай Денков, Евгения Пеева и Стефан Кючуков, който единствено отсъстваше, виждат в платформата средище за споделяне на идеи и концепции и призоваха за активност.
В отговор на въпрос инициаторите на "България може" не направиха пряка връзка между протестите и платформата, но и не скриха, че това наистина е начин за активно гражданско присъствие и формулиране на идеи. Обединението ни срещу поруганото ни национално достойнство трябва да роди споделеното ни разбиране за развитието на страната ни. Перспективното бъдеще на България е наша обща задача и днес тя изглежда по-лесно решима с обединения интелект, истинската експертност и принос на всеки от нас в служба на тази кауза, каза още Безуханова.