/ Thinkstock/Getty Images
Самолечението при проблеми със съня може да навреди
96649
Самолечението при проблеми със съня може да навреди
  • Самолечението при проблеми със съня може да навреди
Ако страдаме от сънна апнея, изразяваща се в задушаващи пристъпи по време на сън, то приемът на всяко едно лекарство, което подобрява съня, оказва още по-голяма вреда върху нашия организъм. За това предупреди в Световния ден на съня един от най-добрите невролози у нас проф. Иван Стайков.
 
Специалистът, който ръководи Клиниката по неврология и медицина на съня в столичната болница „Токуда”, посочи, че нарушенията на съня наброяват над 100 вида. Оказва се, че от тях страда огромен процент от населението или 1/3 от всички хора, на възраст между 18 и 80 години.

Искане: Шофьорите да се изследват за сънна апнея
 
"Медицината на съня е сравнително нов клон от общата медицина. Развива се в последните пет шест десетилетия по-интензивно, в България - последните три-четири. Обхваща всички нарушения на съня, които според последната класификация - те са в шест големи групи - наброяват над сто вида. Медицината на съня се занимава именно с всички тях, като някои от тях са много по-чести, а други са по-екзотични", обясни проф. Славейков.

Опасни хапчета екстази, довели до смъртни случаи, се разпространяват в Европа
снимка: sxc.hu

"Много хора в световен мащаб страдат от някакъв вид нарушение на съня. Много голяма част страдат от първата група, която е общо т.нар. безсъние. Горе-долу около една трета от популацията в световен мащаб между 18 и 80-годишна възраст страда от някакво нарушение на съня или се е сблъсквало с такова нарушение", казва неврологът.

Разкриха кои са най-полезната и най-вредната поза за сън (СНИМКИ)
 
Относно самолечение от типа на билковите успокоителни проф. Иван Стайков е категоричен: "При нито един пациент няма как да стане със самолечение. Всеки медикамент, който подобрява съня, е вреден при обструктивната сънна апнея, тъй като той още повече я влошава. Той дава възможност за още по-голяма релаксация на мускулатурата и сънната апнея всъщност вместо да се подобри се задълбочава и честотата се увеличава".
 
Събуждането вечерно време с чувство на паника, сърцебиене, много често е един от симптомите на обструктивната сънна апнея, защото в тези моменти, когато човек не може да си поеме въздух, в по-тежките случаи, той се събужда от това. Това му се струва като паническа атака, така че самолечението е доста вредно, предупреди ръководителят на Клиниката по неврология и медицина на съня в „Токуда”.