За пръв път от над десетилетие в София не се проведе Луковмарш, който се организира от крайни радикални елементи, изповядващи националистически и антисемитски виждания.
БГНЕС
Луковмарш не се състоя благодарение на действията на прокуратурата, която в началото на февруари предприе активни действия срещу групите, разпространяващи антисемитска пропаганда и готвещи организирането на Луковмарш.
БГНЕС
Върховният административен съд издаде заповед, с която забрани провеждането на сборището. Полицията уведоми организаторите за решението на съдебните власти.
БГНЕС
Около пилоните на НДК, откъдето по традиция тръгваше маршът, днес имаше засилено полицейско присъствие и ограждения. Никъде не се виждаха радикални елементи.
БГНЕС
Вместо това националистите се събраха пред къщата на генерал Христо Луков на улица „Тракия“ №1, където почетоха паметта на своя кумир. Заради връзките си с Третия райх ген. Луков е една от най-спорните личности в нашата най-нова история. Луковмарш е смятан за неонацистка проява от редица експерти, неправителствени организации, историци и др. Страната ни често е била критикувана от чужбина заради допускането на тази проява.
По-рано днес в София се състоя протестно шествие против ежегодното провеждане на „Луковмарш", съобщи БНР. Участниците в демонстрацията се обявяват срещу прояви на неонацизъм в страната ни.
Със скандирания "Фашизмът не е мнение, а престъпление", "София не е нацистки град" и "Не на Луковмарш" шествието пристигна пред Народното събрание като около 200 души протестиращи блокираха движението по бул. "Цар Освободител".
"Български гражданин от ромски произход съм и няма как да не съм тук, да заклеймя фашизма, ксенофобията, расизма, страха, който част от партийните вождове в страната показват на младото поколение, да не допускам да се случва това, което само преди три дена ескалира в Германия. Но то е породено точно на такава идеология, на такъв фанатизъм".
Демонстрацията е под надслов "Хора, бдете" и е насочена срещу прояви на неонацизъм в България.