Най-малко половин милиард лева повече са необходими за здравеопазване за следващата година, каза в интервю за БТА председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов.
"Средствата за догодина за здравеопазване трябва да бъдат не по-малко от тези за тази година, като включвам в това число и актуализацията, направена вече веднъж тази година с 225 млн.лв, както и следващата - от 117 млн. лв.", посочи д-р Цветан Райчинов.
Според него това ще разреши единствено да се работи както тази година, но без да се включи нищо ново или да се направят корекции на цени. Реално трябват най-малко още 500 млн. лева, посочи председателят на БЛС.
Ако не се осъществи втората актуализация на бюджета на НЗОК със 117 млн. лв., няма да има пари за последните два месеца на 2014 година. Доколкото чувам вече НЗОК е намалила с около 40 процента регулативните стандарти (направленията), което означава, че през последните три месеца от годината достъпът до медицински специалисти ще е повече от затруднен, коментира д-р Райчинов.
Ако няма актуализация на бюджета на НЗОК е възможно да има и лекарски, и пациентски протести, защото лекарите и сестрите ще останат без заплати, а пък пациентите - без лечение, каза д-р Райчинов. Недопустимо е изобщо да се мисли в тази насока, не може страната да се остави без здравеопазване, ако ще и 28 партии да бъдат в парламента - трябва да намерят решение, защото това им е работата, заяви председателят на Българския лекарски съюз.
Предложението на съсловната организация за следващата година е държавата да започне да внася пълния размер на вноски, които осигурява за здраве, каза д-р Райчинов. По думите му това е единственото и най-вярното решение. Не може държавата да си присвоява привилегията да плаща за определени групи наполовина, а те да ползват медицинската услуга на 100 процента - в това няма смисъл и логика, освен че държавата, упражнявайки властта си, присвоява привилегии, смята той. Всички останали плащаме на 100 процента здравните си осигуровки, посочи д-р Райчинов.
"Въпросът със здравнонеосигурените също е проблем на държавата, а не на лекарите. Има много възможности, по-скоро няма желание да се намери решение на проблема. Моето лично мнение е, че нарочно няма такова желание, защото ще излязат минимум около 300 хиляди души, които са без никаква перспектива за работа, заетост и доходи и тогава държавата ще трябва да осигурява и тях, тъй като законът е задължителен. Не искат този проблем да бъде решен", коментира д-р Райчинов.
Не е необходимо да се разширява пакетът здравни дейности, заплащан от НЗОК, тъй като и без това не стигат парите за всичко, което се плаща от нея през последните 3-4 години, заради което касата се срути - то е очевидно, каза председателят на БЛС. Ако се добавят още неща в пакета, няма да има откъде да се вземат пари и ще останат непокрити дейности, смята той.
Преди парламентарни избори за 42-то Народно събрание Българския лекарски съюз подписа споразумения за сътрудничество с всички политически партии, политическите обещания се изпълниха частично, отбеляза д-р Райчинов. Някои от нещата се случиха, но мисля, че и времето беше твърде малко, допълни той. Едно от случилите се неща беше инкриминирането на нападението над медицински лица, но явно там има още какво да се работи, смята председателят на Българския лекарски съюз.
За очакванията след парламентарните избори на 5 октомври д-р Цветан Райчинов посочи, че очаква стабилност, сигурност и надграждане на системата, защото думата "реформа" е повече от изхабена.
Трябва да се избере работещ модел. Реформа трябва да има и в спешната помощ. Предложенията на съсловната организация по отношение на спешната помощ са много, изговорени са неведнъж, но нищо от това не се случва, посочи председателят на Българския лекарски съюз. По думите на д-р Райчинов "явно няма никакъв интерес и желание този сектор да се подобри".
Източник: БТА