И в момента имаме национална политика, тя е записана в Закона за предучилищното и училищното образование, а от 2016 г. влезе в сила. Тя гласи, че мобилните телефони не могат да се ползват в учебните часове. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в отговор на парламентарен въпрос от народния представител Иван Белчев, попитан дали се предвижда въвеждане на национална политика за ограничаване на мобилните телефони в училищата.
Има редица дискусии и разговори, включително и в публичното пространство, дали трябва допълнително да се ограничи използването на мобилните телефони в училище, отбеляза образователният министър.
"Нашето мнение е, че трябва и допълнително да се ограничат, въпреки че основното обучение се извършва в учебния час, но така, както е разписана разпоредбата, освен учебните часове, имаме и редица допълнителни дейности - по интереси, в които също не трябва да се ползват мобилните телефони. Учителите, училищните ръководства, а и родителите смятат, че ако въведем една обща забрана, ще постигнем допълнителни резултати. Няма да се губят по пет минути в началото на часа, за да се събират телефоните, а учениците ще имат възможност по време на междучасието да се концентрират за следващия учебен час. И ще ползват по-малко телефоните, докато са в училище. Едно такова общо ограничение, по доминиращото мнение, ще бъде полезно за всички. Смея да твърдя, че има подкрепа и от страна на родителите, и голяма част от тях смятат, че учениците не трябва да ползват телефони в училище. Но има и много родители, които искат да са във връзка с децата си и да ги чуват по телефоните", каза министър Красимир Вълчев.
Той отбеляза, че в момента много училища, по решения на педагогическите съвети и съгласувано с родителите, са въвели такива общи ограничения, свързани с използването на мобилните телефони. Но учителите и училищата казват, че ще бъде много по-полезно, ако има такава обща забрана и ще организират как да се прилага, заяви образователният министър. Обсъждайки здравните аспекти, трябва да предложим и изключения от общото правило. Такова изключение е, когато мобилни телефони се използват за здравни цели, и когато се ползват за строго образователни цели, така е и в другите страни, каза министър Вълчев.
И в момента има общо ограничение за използване в час на мобилните телефони, но е факт, че една част от учителите не могат да наложат дисциплина и спазването на това правило, защото нямаме достатъчно леки санкции за учениците. Ще предложим промяна и допълнение в системата на санкциите, и да имаме повече леки санкции, обясни образователният министър.
Дебатът за промените, които се обсъждат в образованието, е положителен. Има относителен консенсус за някои предложения и сред тях е това, свързано със забраната за използване на мобилни телефони в училище. И в момента има такава забрана за използването на мобилни телефони, но тя забранява използването им в учебните часове. Ще предложим да има изключения - за строго образователни цели, при медицински нужди или при извънредни обстоятелства, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на 16 април по "Нова телевизия".
На въпрос кога се очаква да влезе в сила мярката за забрана на мобилните телефони в училище, министър Вълчев обясни тогава, че "ще бъде предложена за обществено обсъждане през следващия месец и вероятно през юни законопроектът ще бъде в Народното събрание".
От Министерството на образованието и науката подготвят промени в Закона за предучилищното и училищното образование.