Според сега действащия закон 15 години след приватизацията на дадена болница, собствениците могат да променят предмета на дейност. Предвижда се още да отпадне потребителската такса за преглед при лекар.
Ето какво каза пред Дарик д-р Желев:
Предложих и беше прието, че трябва да отпадне този текст в сега предложния закон, че те могат да работят като болници в следващите 15 години след приватизация. Би трябвало да работят постоянно като здравно заведение. Този, който иска да инвестира и да работи в здравеопазването и да печели в него, трябва да запази предмета на дейност неограничено време или болницата да бъде болница.
От 2010 г. здравните фондове ще заработят на равни начала.
Тогава се предвижда да започне и приеманото на целия пакет услуги, да са равнопоставени. Ще има един преходен период. Основният стълб ще бъде Националната здравна каса, за да гарантираме стабилността на системата, фондовете ще донадграждат системата.
В какво съотношение, решили ли сте?
Говореше се за 70 на 30, но това са теоретични постановки. Важното е, че тези фондове, които ще работят в едно или друго време, са доброволни, изцяло доброволни. Всеки ще има право да избира къде и как и да прецени защо да влиза в един или друг или да остане в Здравно-осигурителната каса.
Кога ще започнете да лицензирате частните здравни фондове?
Въпрос на законодателство, предвижда се това да стане следващата година.
Цялото интервю четете тук.