Часове преди оповестяването на доклада на Европейската комисия за готовността на страната ни да стане член на ЕС, министърът по европейските въпроси Меглена Кунева заяви пред Дарик, че не очаква предложение за отлагане на членството ни с една година или задействането на предпазни клаузи. Меглена Кунева допълни, че е възможно да има още доклади, за да може България да даде аргументи пред Европейската комисия, че няма нужда от налагането на предпазни клаузи.
„Очаквам обективната оценка на Европейската комисия за напредъка на България”, каза пред Дарик радио министър Кунева, като подчерта, че не очаква изненади в мониторинговия доклад и добави:
„Това е едно доста по-кратко четиво от предишните доклади, фокусирано в първата си част върху нещата, които остават да се правят”.
По думите на министър Кунева в доклада ще бъдат изброени областите, в които до 1 януари 2007 България ще трябва да положи настойчиви усилия. Реформата на съдебната система, довършването на индентификацията на земеделските земи, укрепване на гранично пропускателните пунктове.
„Във всяка една от областите, посочени в предишния доклад, сме напреднали, но без съмнения усилията трябва да продължат”, допълни Кунева.
Пред „Дарик” министърът по европейските въпроси съобщи, че вчера е изпратила писмо до председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и еврокомисарите Рен и Фратини, с което ги информира, че законопроекта за промени в конституцията вече е внесен в Народното събрание.
Според Меглена Кунева, в доклада си Европейската комисия ще припомни също дисциплиниращите механизми, които тя прилага изобщо към страните-членки ще има дисциплиниращи мерки, които са част от ежедневието на европейските страни. Това не означава, че страната ни ще се присъедини при по-различни, отежнени условия, коментира Кунева.
Според нея тезата, че влизаме в Европа по милост, е напълно погрешна. Не е необходимо в доклада датата 1 януари 2007 да бъде изрично записана, каза още министърът по европейските въпроси, като уточни, че се следва принципа.
Има отлагане на членството ни само при положение, че Европейската комисия направи предложение за това.