Иван Костов: България не е готова да усвои европейската подкрепа
Иван Костов: България не е готова да усвои европейската подкрепа / netinfo
Събитието за 2007 година, което повлия най-силно на всички хора, е много високият скок на цените. Той тръгна от храните и е рекорден след 97-а година. Това влоши сериозно качеството на потреблението на средното българско семейство, заяви в интервю за предаването “Годината” на Дарик радио председателят на партия Демократи за силна България Иван Костов.

По качество на потребление средното семейство се върна на нивото на 2002 година, което е много лошо. Тази политика на социална безчувственост беше засилена, включително и последните дебати върху законите показват желанието на тристранната коалиция да усили натиска, каза още той.

За първи път, по думите му, така драматично се преразпределят ангажиментите към тези, които са със заплата под средата. Става въпрос първо за много лошо управление на земеделието и хранителните отрасли, което не можа да неутрализира последиците от лошите климатични условия, изтъкна Костов.

България за първа година член на ЕС плати 660 млн. и не получи като член нито едно евро. Това, според него, е забележително постижение на лошо управление, на безпомощност да се подпомогне развитието на българската икономика.

Според лидера на ДСБ България не е готова да усвои европейската подкрепа и това въздейства върху живота на всеки българин.

Тази тристранна коалиция не я интересува усвояването на европейските фондове, като целият проблем се състои в това, че усвояването им минава през строга система на контрол и отчетност, минава през сложна система на бюрократичен контрол. Поради това тези пари се оказват много по-трудно достъпни до високо корумпирана среда, каквото има в България, каза още Иван Костов и изрази категоричната си позиция, че разделението на политическата власт и на евентуалните “ползи” от властта в никакъв случай не трябва да бъде цифровизирано. Дори да има коалиция, националният интерес трябва да бъде най-отгоре.

Той препоръча смяна на финансовата политика и определи Министерство на финансите като превърщащо се във Франкенщайн.