Темата за храмовете паметници на културата, не трябва да се политизира. Статутът им на паметници не е проблем те да бъдат стопанисвани от религиозните вероизповедания и да бъдат използвани като храмове. Тезата е на депутата от ДПС Хюсеин Хафъзов, който е член на парламентарната комисия по вероизповеданията. По думите му Главното мюфтийство води 56 дела за около 85 имота в страната, като не всички са религиозни храмове - част от тях били търговски обекти, имало и земеделски площи.
В интервю за Дарик Хафъзов не скри изненадата си от внесените от БСП промени в Закона за вероизповеданията, чиято цел е да стопират претенциите на религиозните общности за възстановяване на собственост на имоти - културни паметници държавна или общинска собственост.
„Този законопроект до голяма степен смути и изненада не само мен, но и моите колеги. От БСП, въпреки че е наш коалиционен партньор, те са самостоятелна независима партия и имат правото да взимат каквито и да е решения, понякога без да съгласуват това с нас. А дали това би предизвикало някакви сътресения, колизии или дълбоки противоречия, аз се съмнявам. Не би трябвало само и единствено един проблем да създаде такива големи пропасти между двете партии”, заяви Хафъзов.
„Мюсюлманското вероизповедание разполага с множество национални и регионални паметници на културата като собственост. Защо това не е проблем? Защо повдигаме въпроса за тези джамии, които в момента са национален паметник, одържавени или общинска собственост, и не функционират като такива. Едното не пречи на другото. Ако те бъдат възстановени по силата на някакъв закон или съответно съдебен ред, те пак могат да си останат паметник на културата, но същевременно да бъдат използвани по предназначение. А тяхното предназначение не е зададено със закон от вчера за днес, а по право, което имат вярващите от векове насам”, коментира още той.
„Държавата може да продължава да подпомага съхранението, реставрацията или и консервацията на такива храмове, уточни още Хафъзов.