Депутатите приеха Закона за престъпното имущество, Борисов им благодари
Депутатите приеха Закона за престъпното имущество, Борисов им благодари / снимки: Sofia Photo Agency, архив

След 14 часа дебати парламентът одобри късно вечерта в четвъртък окончателно новия Закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобитото имущество.

В продължение на две пленарни седмици с няколко късни заседания народните представители обсъждаха на второ четене спорния проект. ГЕРБ бързаше с приемането му заради предстоящия юлски евродоклад.

За окончателното гласуване на закона в пленарната зала бяха премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът Цветан Цветанов. Министър-председателят благодари на депутатите за това, че така правителството остава на власт. Той припомни, че беше готов да подаде оставка, ако законът не се одобри.

Депутатите приеха Закона за престъпното имущество Борисов им благодари
netinfo

Пред журналисти в парламента Борисов заяви, че това е един много добър закон. Ако има нещо, което да се уточнява по него, има бъдещи поколения, нека да го правят, каза премиерът. Според него реакциите на евроатлантическите посланици ще бъдат изключително положителни. Борисов определи закона като много лош за незаконно забогателите. Вече 22 години хората гледат палатите в подножията на Витоша, по морето, по язовирите и се чудят с какви пари са построени, надявам се законът да урегулира този процес, каза премиерът, цитиран от БТА. По думите му е инсинуация, че законът ще удари обикновените хора. Приемаме закон, който важи за всеки български гражданин, който е придобил по някакъв незаконен начин имот, заяви Борисов. Днес ние сме на власт, утре ще дойдат други, след това трети, така че всички сме подвластни на този закон, заключи Борисов.

Опозицията остро критикува текстовете и е възможно да даде някои от тях на Конституционния съд. Основният мотив се очаква да бъде вкарването на административните нарушения като повод за започване на процедура за отнемане на имущество. Миналата седмица избраниците вече приеха текст, според който проверка започва, ако срещу дадения човек има влязъл в сила акт за административно нарушение, създало облага на стойност над 150 000 лв.

Законът влиза в сила 6 месеца след обнародването му в Държавен вестник.

Депутатите приеха Закона за престъпното имущество Борисов им благодари
netinfo