Мнозинството в парламента отхвърли президентското вето върху текстове от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Сто и трийсет депутати подкрепиха отново текстовете от закона, а 55 - бяха против.
Председателят на парламентарната Здравна комисия Нигяр Джафер видя странно съвпадение на мненията на асоциации (неидентифицирани до момента по думите й) на паралелните износители и на вносители на лекарствени продукти и мотивите на президента за връщане на параграфи от закона. Тя беше категорична, че става въпрос за уведомителен режим за медикаменти от позитивния списък, заплащани с публични средства и предназначени за социално значими болести, които държавата има ангажимент да осигурява за всички нуждаещи се български граждани.
Джафер попита депутатите от ГЕРБ какво ги е накарало да променят позицията си, след като при гласуването на закона той е бил почти единодушно подкрепен.
Неистина е, подчерта тя, че паралелният износ не е причина за липса на медикаменти. Напротив, по данни на НЗОК миналата година е имало дефицити именно заради такъв експорт. Става дума за лекарства, които са внесени в България, след което отново се изнасят като паралелен износ, обясни председателят на здравната комисия. И даде още аргументи - според информация на притежатели на разрешителни, медикаменти се изчерпват за 10 дни, вместо за 3 месеца, както би трябвало - пак заради такъв паралелен износ, предава БТА.
Нигяр Джафер подчерта, че уведомителният режим би имал и превантивен ефект. По думите й, възниквал въпросът кой поставя интересите на търговците на едро над тези на българските пациенти.
Юридическите доводи - въвеждането на уведомителен режим е конституционно задължение на държавата да закриля здравето на хората, да упражнява контрол върху търговията с лекарствени продукти. В практиката на Конституционния съд има редица
решения, добави Джафер, съгласно които правото на свободна стопанска инициатива няма абсолютен характер и не изключва ограничение с оглед защита на обществените интереси. Тя отбеляза, че в позитивния списък има заболявания, за които може да се приложат алтернативни лекарствени терапии, но някои от тях могат да застрашат здравето на пациента. Не можем да поставим под въпрос преценката на лекуващия лекар за всеки отделен пациент.
Даниела Дариткова от ГЕРБ увери, че никой от групата, както и президентът, не е срещу прозрачността на паралелния износ, за каквато се обявява и мнозинството в НС.
Димитър Димов от "Атака" припомни искането на партията за повече държавна регулация в сферата на здравеопазването. Ще подкрепим закона, но ще следим внимателно за прозрачността на Агенцията по лекарствата, обеща той. Националистите настояват и болниците от търговски дружества да се превърнат в истински здравни центрове, както и да се премахне здравната каса, а ДДС за лекарствата да е 0 на сто. Колегата му Николай Александров подчерта, че не е нормално и морално един президент да защитава правата на търговците. Не е ли държавният глава обединител на нацията, попита депутатът. Той призова да се защити интересът на гражданите като се подкрепи отново законът.