Алармират за дефицит на планински водачи в България
Алармират за дефицит на планински водачи в България / снимка: БГНЕС, архив
Алармират за дефицит на планински водачи в България
67990
Алармират за дефицит на планински водачи в България
  • Алармират за дефицит на планински водачи в България

Планинските водачи в България са дефицит. Това заяви пред журналисти председателят на Асоциацията на планинските водачи у нас „Планини и хора” Орлин Чачановски. По думите му основните причини за недостига на работна ръка в планините е нерегламентираното заплащане и липсата на интерес от страна на туристите. От Асоциацията допълват, че въвеждането на планинска жандармерия в България е наложително.

За периода от 2003 г. до сега в асоциацията близо 180 души са преминали през обучение за планински водачи. Според Чачановски ниското заплащане е сред основните причини да недостига на квалифицирани кадри. „Когато един планински водач застане на изходния пункт да си търси клиенти, той работи със заплащане, което се движи между 100 до 200 лева на ден”, посочи той.

Председателят на асоциацията допълни, че туристическите групи у нас много рядко използват услугите на планинските водачи. „Проблемите стават тогава, когато човек загуби ориентировката. Тогава планинският водач излиза на преден план”, заяви още Чачановски.

Липсата на контролни органи в планините e причината за появата на планински водачи, без нужната квалификация, поясни Чачановски. „Има различни органи, които на изходните пунктове и в самата планина, могат да спрат група, да бъдат снимани личните им карти и да им бъде зададен въпросът в качеството си на какви водят хора там. Нещо, което в България, не се случва”, коментира той.

По време на предстоящата асамблея на Съюза на асоциациите на международните планински водачи ще бъде обсъдено въвеждането на единни стандарти за регулиране на професията.