Стачка парализира Гърция
Стачка парализира Гърция / снимка: Reuters

Гърция днес ще бъде парализирана от 24-часова общонационална стачка, свикана по инициатива на Общата конфедерация на труда (ГСЕЕ) и Федерацията на държавните служители (АДЕДИ) в знак на протест срещу обявения от правителството план за затягане на коланите, който цели да извади страната от дълбоката финансова криза, съобщават гръцките медии.

Заради стачката няма да се движат влакове, автобуси, кораби, метрото и тролеите, а от полунощ за едно денонощие е затворено и въздушното пространство на Гърция заради участие на диспечерите в протеста.

Двете най-големи авиокомпании - "Олимпик еър" и "Еджиън еърлайнс", които в понеделник обявиха, че се сливат, оповестиха, че от снощи до полунощ утре анулират всички планирани полети.

От Летище София обявиха, че заради стачка на авиодиспечерите в Атина, която е част от изявата на общо недоволство, са анулирани всички полите от и до София. Пет международни влака между България и Гърция пък ще променят движението си през днешния ден, съобщиха от Българските държавни железници.

Два сутрешни международни влака между София и Солун не са потеглили, обясниха от превозвача и допълниха, че двете следобедни композиции между тези градове също няма да се движат. Заради вчерашната стачка международният влак „Румъния" от Букурещ за Солун - през София - е пътувал само до София през вчерашния ден. Тази сутрин същият влак, който пътува по обратното направление - от Солун за Букурещ - е заминал за румънската столица от софийската централна гара, вместо по обичайното си разписание от гарата в Солун. БДЖ ще възстановяват сумите на всички пътници, които са си купили предварително билети за пътуване с отменените влакове за Гърция, обясниха от компанията.

В стачката в южната ни съседка ще се включат още митничарите, работещите в здравеопазването и образованието, съобщенията, държавните предприятия, местното самоуправление, банките и медиите. Болниците ще работят с намалени екипи и ще обслужват само спешни случаи, пише БТА.

Синдикатите протестират против обявените от правителството мерки на строги икономии, необходими за съкращаване на бюджетния дефицит от 12,7 до 8,7 процента до края на тази година, като настояват за замразяване на уволненията, за намаляване на безработицата и данъците и за увеличаване на заетостта.

Пакетът от мерки на кабинета предвижда замразяване на заплатите в държавния сектор за тази година, намаляване на премиите с 10 процента, пълна забрана до края на годината за приемане на нови работници в държавния сектор, освен в областта на здравеопазването, образованието и отбраната.