- Протест на майките в Русе
Родители от цялата страна излязоха на национален протест срещу политиката за стимулиране на раждаемостта и подпомагане на семействата. Точно в 12.00 часа в 20 града на страната родители се събраха пред сградата на съответната община, а в София - пред Народното събрание. Инициативата беше организирана в социалната мрежа Фейсбук.
Пред сградата на парламента в столицата се събраха около 50 майки, повечето от които с детски колички. Те настояват обезщетението за отглеждането на дете до две години да се обвърже с минималната заплата, а получаването на детски надбавки да е за всяко дете, каза Александра Методиева, която бе сред участниците в демонстрацията. Майките искат промени в условията за приемане на малки деца в ясли и градини, както и откриването на нови детски заведения.
Родителите очакват адекватна реакция от страна на управляващите и изразиха готовност да разговарят със социалния министър и представители на властта за законови промени. „Ако няма реакция, няма да се откажем, въпреки че ни е доста трудно майки с деца да протестираме, но ще дойдем пак пред общината и парламента", каза Методиева.
Над 100 майки с деца излязоха на протест точно на обяд пред сградата на община Сливен. Те припомниха, че се планира от Нова година размерът на минималната заплата да е 310 лева, а обезщетението за отглеждане на дете до две години за поредна година остава в размер на 240 лв.
Над 70 майки с деца се включиха в националния протест в Русе. Те се събраха пред сградата на община Русе, като недоволните имаше и бащи и баби.
Над 50 майки протестираха в Стара Загора. На площада пред общината ги подкрепиха и татковци, според които не само финансовите параметри са важни. „ Искаме нови детски градини и ясли, увеличаване на кредитирането, както и куп от мерки за решаването на проблема с демографския срив. Надяваме се да бъдем чути", коментираха бащите.
Около 30 майки се събраха в Шумен, за да изразят исканията си относно промяната на сегашната политика за стимулиране на раждаемостта. Реално протест в Шумен, не се състоя, защото родителите не са имали надлежно разрешително за това, но майките се събраха в градинката до сградата на местната община и изказаха исканията си.
Освен обвързване на обезщетението за отглеждане на дете до 2 години с минималната заплата, те поискаха и облекчаване на условията за получаване на кредит, въвеждане на семейно подоходно облагане, детски надбавки за всички малчугани, без подоходен критерий и промени в Кодекса на труда, които да дават повече права за работа на жените с деца до 8 години. Майките започнаха и подписка в подкрепа на исканията си.
Още докато се събираха майките, край тях на бърз ход, без да спре, мина най-висшият представител на държавата на регионално ниво - областният управител д-р Валентин Василев. Освен общинската администрация в 11-етажната сграда в центъра на Разград се помещава и Областна администрация, а протестът на майките съвпадна с началото на обедната почивка на чиновниците.
Около 20-тина майки се включиха в националния протест на родителите в Благоевград. Интересът към протеста бе определен като слаб от самите родители, дошли пред сградата на общинска администрация. Част от участниците в него отдадоха факта на това, че 12.00 часа, когато бе началният час на събиране, е време, в което много от родителите взимат храна от млечните кухни, други пък заявиха, че подобни действия или по-скоро бездействия са в манталитета на българина.
Около 30 майки се включиха в протеста в Пловдив. Те се събраха пред сградата на община Пловдив, след което потърсиха среща с кмета Иван Тотев, който бе на откриването на паметника на Йосиф Шнитер на площад „Независимост". Протестиращите майки искат детските надбавки да се вдигнат от 35 на 50 лева, майчинството да стане 310 лева и с продължителност от две години. Иван Тотев изслуша исканията им и се съгласи с тях, но добави, че тези решения зависят от държавата, а не от местната власт. Той се ангажира да предаде желанията на протестиращите на компетентните органи в София.
Пред сградата на общината в Добрич се събраха над 30 млади жени с децата си. Майките носеха балони с цветовете на българския трикольор и плакати с надписи „България-мащеха за децата си!", „За 23 години се стопихме до 7 милиона. Колко ще сме след още 23 г.???".
Около десетина майки се събраха по обяд на площада пред общината в Габрово. Те изразиха своята солидарност с останалите майки в страната. Жените обясниха, че протестът не е разрешен и те просто са се събрали спонтанно, за да изразят мнението си. Майките посочиха лошото време като основна причина за броя протестиращи. Според други в Габрово майките на малчугани до 2 години са малко като цяло.
Само три майки в Кюстендил организирано се включиха в националния протест под надслов "По-добро бъдеще на децата ни". Те бяха подкрепени от други двайсетина жени, които седяха с децата си на пейките в градинката пред общината.
Някои от тях изразиха готовност да участват в протест в София, ако им бъде осигурен транспорт.
Майките от Хасково обаче останаха апатични към протеста. Точно в 12.00 часа, площадът пред сградата на общината в Хасково беше празен.