Социалистите в парламента няма да подкрепят предлаганите промени в Закона за здравното осигуряване, заяви от парламентарната трибуна народният представител от опозицията Георги Гьоков.
Той обясни, че причина за това са поетите от левицата ангажименти пред хората, които я подкрепят: здравеопазване, което засилва обществения характер на системата чрез по-силно ангажиране на държавата; изравнява достъпа в различните региони, въвежда ясни стандарти за медицинските дейности и равностойни финансови условия за различните лечебни заведения. "Нито една от тези политики не виждаме заложени в предлаганите промени", категоричен бе той.
Георги Гьоков обясни, че в законопроекта всяка една от съсловните организации в здравеопазването вижда по нещо, което й харесва, но ги няма пациентите. По думите му сега НЗОК покрива един основен пакет, в който влиза лечението на всички заболявания. "Няма как да бъде прието без сериозни опасения разделянето на този пакет от здравни услуги, заплащани от касата на "спешен", "основен" и "допълнителен", подчерта Гьоков. Според него идеята е: в "основния" пакет да попаднат всички тежки и социално значими заболявания и към тяхното лечение да се насочи основният финансов ресурс; в "допълнителния" трябва да попаднат болести, които не застрашават живота и лечението им търпи отлагане и финансовият ресурс за тях ще е ограничен. По думите му това означава, че за достъп до безплатно, покривано от НЗОК лечение, ще се чака. "Ако здравноосигуреният не желае да е в листа на чакащите и иска незабавен достъп до лечение, ще трябва да си го плати или да разчита на допълнително здравно осигуряване", поясни депутатът от левицата.
Гьоков подчерта, че се предлага сериозна промяна в здравноосигурителния модел, а липсва каквато и да била яснота за методологичната база за това разделяне и критериите за включване или невключване на медицинските дейности в т.нар. пакети. "Въпреки настойчивите питания, не получи отговор въпросът: Ще плаща ли въобще касата за допълнителния пакет?", каза още социалистът. Според него с тези промени здравно осигурените ще получават по-малко здравни услуги, от колкото са получавали до сега. "Това ли е реформата, която предлагате", попита Гьоков.
Депутатът подчерта, че с увеличаването на квотата на държавата в управлението на НЗОК, грубо се погазва трипартитния принцип на управление на касата. По думите му членовете на Надзорния съвет ще носят отговорност за състоянието и ефективността на работа на НЗОК и като носещи отговорност трябва да разполагат с механизми за ефективно въздействие върху решенията на Надзорния съвет, а с тази промяна, практически това става невъзможно. Според него принципът трябва да е - да се търси баланс на интересите. Като работещ вариант той посочи Надзорния съвет на НОИ - равен брой представители на синдикати и работодатели и равен на тях брой представители на държавата. "Ако бъде допуснато държавата да има решаващ глас в Надзорния съвет, от институцията на практика няма смисъл. С това предложение превръщате НЗОК в нещо като филиал на Министерството на здравеопазването", категоричен бе той.
Гьоков припомни, че на последното заседание на НСТС при обсъждането на предложените промени в Закона за здравното осигуряване всички социални партньори заеха единна позиция и категорично са се противопоставили на това предложение.