Нито едно от трите електроснабдителни дружества не е погасило задълженията си към Националната електрическа компания. За ЧЕЗ срокът изтича на 27 март, а за ЕВН и Енерго про - на 28 март.
Общо задълженията на трите дружества към обществения доставчик на ток са близо 350 млн. лева. Това са пари, които дружествата са си „прихванали", защото твърдят, че Националната електрическа компания им дължи пари за задължителното изкупуване на зелена енергия от възобновяемите централи.
В същото време НЕК е подала заявление за събиране на въпросните вземания за доставяната от нея ток до дружествата за снабдяване на крайните клиенти. Срокът за погасяването бе даден от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране при започването на процедурата по отнемането на лицензите на трите дружества.
Единственият вариант да бъде спряна процедурата е погасяване на задълженията. Вчера НЕК дори сезира прокуратурата за казуса.
Тъй като срокът за плащане на задълженията изтича за ЧЕЗ на 27 март, от компанията изпратиха две съобщения до медиите, в нито едно от които не казаха дали възнамеряват да платят или не. Въпреки че Дарик потърси допълнително компанията, за да направи това уточнение, от пресцентъра на ЧЕЗ обясниха, че не могат да дадат повече информация от тази, предоставена от ръководството.
В съобщение до медиите от ръководството на ЧЕЗ се оплакаха, че са поканили представители на НЕК на среща, на която те не са се отзовали. Затова от ЧЕЗ дори са потърсили съдействие от ресорния министър Драгомир Стойнев за решаване на казуса по „законосъобразен начин". В същото време от НЕК отговориха, че нито са получавали покана за среща, нито са получили превод по банковата сметка на дължимите от дружеството 67 млн. лева. От НЕК дори разкритикуваха „епистоларния стил" на поведение на компанията, като добавиха, че това не е начинът за разплащане.
По отношение на срещата, от НЕК заявиха, че са отправили покана към ръководството на ЧЕЗ за среща в удобно за него време между 31 март и 2 април, но засега нямат отговор.
В по-ранно съобщение от ЧЕЗ се похвалиха с инвестиции от повече от 600 000 лева в мрежата през март, но допълниха, че те са минимални, защото дружеството няма възможност за повече. В момента инвестициите струват 0,9 на сто от цената на тока, която плащат клиентите на компанията.
В сряда по време на заседание на енергийната комисия в парламента от ЧЕЗ заявиха, че ако не са си прихванали парите за зелена енергия, компанията е щяла да изпадне в несъстоятелност, което е можело да застраши доставките на ток.