Дянков писа до шефа на ЕЦБ Марио Драги в защита на промените за Сребърния фонд
Дянков писа до шефа на ЕЦБ Марио Драги в защита на промените за Сребърния фонд / снимка: Sofia Photo Agency, Юлиана Николова

Вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков благодари на председателя на Европейската централна банка Марио Драги за становището на финансовата институция относно законовите промени за Държавния фонд за гарантиране устойчивост на държавната пенсионна система, по-известен като Сребърния фонд. В него Дянков излага доводи в подкрепа на приетия от Министерския съвет проект.

Финансовият министър изтъква, че в случай на използване на възможността за инвестиции в български ДЦК, те ще бъдат извършени поетапно, като през 2012 г. не може да се инвестират повече от 30 на сто от активите на фонда в родни ДЦК, като инвестиционното ограничение се увеличава за всяка следваща година с 10 на сто до 2017 г.

Дянков обяснява, позовавайки се на съществуващата практика в някои държави членки като Белгия, че за фонда се предвижда да бъдат емитирани специални емисии ДЦК, които ще бъдат нетъргуеми. За нетъргуемите специални емисии ДЦК е възприет подход, при който не се въвежда изискване за присъден инвестиционен клас кредитен рейтинг.

Във връзка с изразените опасения от ЕЦБ за изкривяване на пазара вицепремиерът посочва, че доходността на емисиите, които ще бъдат издадени специално за фонда, ще бъде определена на пазарна основа, като се следват основните бенчмаркови ориентири. Тези емисии, издадени за целите на фонда, ще бъдат с матуритети, съобразени с прогнозите за необходимостта от трансфери от фонда към държавното обществено осигуряване. Условията на конкретните емисии не са предмет на уредба на законово ниво, а ще бъдат заложени в инвестиционната стратегия на фонда, казва Дянков.

Инвестирането на средства на фонда в специални емисии ДЦК ще бъде неутрално по отношение на обема и доходността на стандартизираните емисии ДЦК. Така възможността за инвестиране на средства на фонда в български ДЦК няма да доведе до непазарно формиране на доходността по дългосрочните емисии, които са референтни по отношение на постигането на конвергентните критерии от Маастрихт, тъй като специалните емисии няма да попаднат в обхвата на изискванията на хармонизираната статистическа методика, дефинирана от ЕЦБ и имплементирана в Указания за определяне на дългосрочен лихвен процент за целите на конвергенцията на Българската народна банка (БНБ) и Министерството на финансите (МФ), твърди още в писмото си вицепремиерът Симеон Дянков.

Цялото писмо на Симеон Дянков, публикувано на страницата на финансовото министерство, вижте ТУК