Дарик
Дарик / Деян Герговски
Пътна полиция призовава водачите
да се движат с повишено внимание
да са отпочинали преди пътуване
да се отнасят с отговорност към шофирането особено когато превозват пътници в автомобила
да помнят, че не са сами на пътя и
че от поведението им зависи не само техният, но и животът на останалите участници в движението по пътищата
 
Важно е
използването на обезопасителни колани и системи за деца (седалки; столчета)
водачите да не си отвличат вниманието с неприсъщи при шофиране дейности, а да следят пътната обстановка
при дискомфорт или умора водачът да спре за кратък отдих
 
При интензивно движение
вниманието трябва да е насочено към движещите се насреща автомобили
да не се предприемат рискови изпреварвания  
да се предпазват останалите участници на пътя
да се знае къде по маршрута има ремонти
 
Истина е, че
спазването на скоростта удължава, но с малко, времето на пътуване
по-ниската скорост гарантира намален риск от настъпване на ПТП
в отделни участъци максималната ограничителна скорост може да се окаже неподходяща за момента – често времето е променливо, пътните настилки са мокри, а на места – наводнени
                       
 
Лятно безопасно шофиране
 
СКОРОСТ
 
Винаги съобразявай скоростта с: интензивността на движението; състоянието на гумите и другите агрегати на автомобила; неговите спирачни възможности; състоянието на платното, видимостта.
Предвиждай внезапната поява на човек, животно или изхвърлен предмет на платното за движение.
Намали скоростта макар и само с 10 км/ч.  – така многократно ще намалее вероятността от катастрофа.
Не се увличай по рисковите  водачи, които те изпреварват и се движат с превишена скорост.
Не си определяй предварително точен час на пристигане и не насрочвай срещи, защото евентуалното забавяне ще те притесни и ще доведе до рисково шофиране с превишена скорост.
Не се афектирай/нервирай, когато колоната автомобили се движи бавно. ВИНАГИ има обективна причина за това. Афектът може само да навреди. Помни, че най-безопасно е да се движиш със скоростта на колоната.
 
Когато шофираш по тъмно при превключване на светлините от дълги на къси, непременно намалявай скоростта дотолкова, че да ти осигурява възможност за спиране в осветения участък пред твоя автомобил. Така ще реагираш успешно, ако забележиш съвсем наблизо пресичащ пешеходец. Ако те заслепяват насрещни светлини, намали още скоростта.
 
В населено място при преминаване:
през оживен район с интензивно движение на пешеходци и деца,
покрай паркирани автомобили,
покрай паркове и градинки,
покрай спирки на обществения транспорт,
при забелязване на мотоциклетисти, мотопедисти, велосипедисти и др.
намалявай скоростта до минимум, за да успееш да реагираш и предотвратиш злополука при внезапно поява на опасност на пътя.
 
При по-висока скорост си осигури по-голяма дистанция от автомобила пред теб. Малката дистанция те приближава до удар при рязко спиране, напряга те и увеличава агресивността.
Когато возиш деца, намали значително средната скорост, увеличи дистанцията и вниманието си. Опасно и недопустимо е да се вози дете в скута на възрастен на предната седалка.
 
ИЗПРЕВАРВАНЕ, НАВЛИЗАНЕ В ЛЕНТАТА ЗА  НАСРЕЩНО ДВИЖЕНИЕ И СПАЗВАНЕ НА ПРЕДИМСТВО
 
Винаги поддържай такава дистанция, която да позволи на изпреварващ те автомобил да заеме място пред твоя.
Предприемай изпреварване само при пълна сигурност, че може да завършиш маневрата без опасност от сблъсък с насрещен автомобил. Недопустимо е да започнеш такава маневра в участък със завои и ограничена видимост. В такъв участък се движи стриктно в своята лента за движение, без да „сечеш” завоите и да навлизаш в насрещното движение.
При изпреварване не завивай рязко и в непосредствена близост пред изпреварвания автомобил – така лесно може да загубиш контрол: да се преобърнеш или да навлезеш отново в лентата за насрещно движение пред приближаващ в обратната посока автомобил.
Когато се движиш по един и същи маршрут със свои близки и приятели, не се стреми  да сте “в пакет”, без да се разделяте на по-голямо разстояние. Това ще те принуди да изпреварваш рисково, за да не се откъснеш от групата. По-добре си определете предварително място край пътя, където да спрете и да се изчакате. Далеч по-безопасно е всеки да се движи самостоятелно и сам да оценява обстановката. Тя във всеки момент е различна за отделните водачи.
Не се настройвай агресивно и отмъстително към другите на пътя. Не търси „реванш”, когато ТЕ изпреварят.
Съобразявай се с възможностите на автомобила. Ако той е с по-малка мощност и му е необходимо по-дълго разстояние за изпреварване, започни  маневрата само когато имаш достатъчна видимост напред, без насрещно движение.
На автомагистрала при изпреварване бъди възможно най-кратко време в крайната лява лента. По нея се движат немалко мощни автомобили, чиито водачи превишават драстично разрешената скорост и които ще те застигнат за броени секунди.
Най-често причината ЗА ОТНЕМАНЕ НА ПРЕДИМСТВО при преминаване през кръстовища е невнимание, разсеяност или прибързано взето решение.
Когато пресичаш кръстовище със светофарна уредба, не навлизай при жълт сигнал на светофара. Още по-опасно е потеглянето веднага след смяна на червения с  жълт сигнал.
При потегляне, след като е светнал зеленият сигнал, още веднъж се огледайте дали не преминават автомобили на червено.
Оглеждай се за приближаващи автомобили при всяко пресичане на кръстовище. Не забравяй, че когато си замислен и разсеян, може да не забележиШ приближаващ автомобил по пътя с предимство.
Бъди особено предпазливи към деца, юноши, възрастни  на велосипеди, каруцари, мотоциклетисти и мотопедисти.
 
ШОФИРАНЕ НА ТРЕЗВО И С КОНЦЕНТРИРАНО ВНИМАНИЕ
 
Не потегляй на път:
ако си преуморен или
ако си спал малко напоследък;
непосредствено след обилно ядене – ще те споходи опасна сънливост.
 
При преумора от лятната жега спирай по-често за почивка на безопасно, сенчесто място край пътя. На всеки 100 изминати километра е препоръчително да се почива поне 10 минути.
Дългият маршрут до летния курорт и обратно е по-добре да изминеш, след като си се наспал добре и потеглиш в ранните сутрешни часове. Така ще бъдеш възможно най-бодър, избягвайки дневните горещини и интензивното движение.
 
Малките дози алкохол съвсем не са безопасни. Макар да ги смяташ за безобидни, доказано е, че и концентрациите на алкохол в кръвта под 0,5 на хиляда предизвикват различни реакции при различните хора, намаляват остротата на възприятията, водят до нереална оценка на обстановката и забавят реакциите на шофьора.
Ако подозираш, че ще се изкушиш в компанията и ще пийнеш алкохол, предварително осигурИ шофьор, който да остане трезвен до края на вечерта и да те вози. Дай автомобилните ключове на съпругата или определения да шофира още преди да си употребил алкохол.
 
ПРАВОСПОСОБНОСТ
 

Като родител бъди безкомпромисен и не разрешавай управлението нито пък предоставяй мотопед, мотоциклет, автомобил на децата си, ако те още не са придобили правоспособност за съответната категория. Много родители са загубили синове и дъщери заради това, че не са се намесили навреме.
Ако имаш информация и си свидетел в твоя квартал на управление от неправоспособни, сигнализирай в най-близкото управление на МВР.
Направи всичко необходимо и възможно, за да не допуснеш управление от неправоспособен или употребил алкохол, дори с риск да влезеш в конфликт. Потърси съдействие от полицията. С това ще предотвратиш катастрофа и ще спасиш хора.
 
 
ОД на МВР Враца