Да се балансира работата на археолози, историци и учени по отношение на селищните структури и погребалните практики на траките в Долината на тракийските царе, от времето на траките. Това препоръчва археологът от БАН д-р Георги Нехризов.
В момента той и екип археолози от музей „Искра" в Казанлък правят спасителни разкопки на могила №2 в района на село Долно Изворово, където сама преди дни бе открита нова тракийска гробница.
Уникалното в случая е, че гробницата е разкрита извън, а не в могилния насип.
Това е първата такава гробница от 4-ти 3-ти век преди Христа, разкривана в района .
В подкрепа на тезата си за балансираното изследване на селищните структури и погребалните практики, археологът посочва и факта, че не е възможно всички разкрити тракийски гробници в района да се свързват с тракийски град Севтополис.
Животът на този изцяло проучен град е бил само 70-75 години, няма как всички могили да са свързани с него. Затова считам, че трябва да има и други династически центрове, с които да са свързани тези паметници, заяви за „Дарик" археологът Георги Нехризов.
Тази пролет след близо 12 годишно прекъсване започнаха отново теренните обхождания на казанлъшката долина с цел тяхното проучвания.
В тях участва международен екип от учени и студенти от САЩ, Чехия, Австралия с модерна техника.
По време на тези проучвания археолозите се натъкнаха на иманярски пробив в могила №2, до която в края на май, по време на спасителни разкопки бе разкрита новата гробница.
Според д-р Нехризов тя е от 4-ти -3-ти век преди Христа и е била разграбена и разрушена още в древността.
Нехризов изрази скептицизъм по отношение на реализацията на проекта „Севтополис", но уточни, че е особено важно и значимо възобновяването на научната работа към Севтополис, тъй като тогавашните археолози са имала много малко време да проучат тази древен град.