Бавно и трудно, с няколко искания за отводи започна процесът срещу д-р Бранимир Мичев и бившия съдебен заседател и управител на охранителна фирма в Кубрат Борис Пенев.
Процесът се гледа в Районен съд-Разград, обвинението е за измама, а срещу д-р Мичев и за подбуждане на вещо лице. Според обвинението през ноември 2014 г. двамата подсъдими като съизвършители измамили Сюлман Писанцалъ от Цар Калоян, като възбудили и поддържали у него заблуждение, че срещу 10 600 лева, които ще платят на съдии, прокурори и фелдшера на ареста, ще изкарат сина му на свобода и ще отложат изтърпяването на ефективното наказание. Синан Писанцалиев трябвало да изтърпи присъда от 1 година и половина за извършване на кражба. Докато двамата извършвали измамата с цел имотна облага подсъдимият Пенев се представял за съдебен заседател, въпреки че през този период той не е бил вписан в списъка със съдебни заседатели на Разградския окръжен съд, бил е заседател, но в предходен период. Д-р Мичев опитал да убеди съдебния лекар д-р Диана Василева да излезе със становище като вещо лице, че осъденият мъж е с диагноза хепатит или друго заболяване.
Пред съда като свидетел Писанцалъ разказа, че дал поисканите пари на Пенев, който всъщност го запознал с д-р Мичев, по-късно обаче медикът поискал още 5000 лева, оказало се, че не знае, че цялата сума вече е получена от Пенев. Това ядосало мъжа от Цар Калоян и тъй като междувременно нищо от обещаното за сина му не се било случило, поискал да му върнат парите, а по-късно подал жалба в полицията. Две години след инцидента Писанцалъ не се спомняше детайли от случката, но бе категоричен, че е попаднал на измамници и „в Разград са най-големите измамници“.
Двамата подсъдими не се признаха за виновни. Адвокатите им първо поискаха отвод на съдебните заседатели, тъй като нямало доказателства, че се определени чрез електронната система за случаен подбор. След като прилагането на системата бе доказано с документи, защитата поиска отвод на прокурора по същата причина. Държавното обвинение представи доказателства и искането бе оттеглено. Появи се ново. Оказа се, че адвокатът на потърпевшия Сюлман Писанцалъ – Албена Тодорова е била назначена за резервен защитник на д-р Мичев по друго дело срещу него. Съдът обаче установи, че Тодорова се е отвела от процеса още преди са бъде конституирана като резервен адвокат и не се е запознала с материалите по другия процес. Съдът обаче не прие гражданския иск, представен от нея, намирайки в него неясноти, прие Писанцалъ само за частен обвинител. Любопитното в този иск бе, че практически се искаха обратно пари, предназначени за подкуп, а освен това се претендираше и за лихви върху сумата.