Вежди Рашидов: Не заменям стенопис за тапет, против самодейността съм
Вежди Рашидов: Не заменям стенопис за тапет, против самодейността съм / снимки: Кирил Кирилов
Вежди Рашидов: Не заменям стенопис за тапет, против самодейността съм
49791
Вежди Рашидов: Не заменям стенопис за тапет, против самодейността съм
  • Вежди Рашидов: Не заменям стенопис за тапет, против самодейността съм

За нищо на света не заменям стенопис за тапет, аз съм против самодейността. Така министър Вежди Рашидов коментира в Пловдив облепянето на митрополитския храм „Св. Марина”, който е паметник на културата, с т.нар. гръцки тапети. Не искам да го виждам и да го обсъждам, категоричен бе той. Експертните комисии и Инспектората към Министерството на културата са тук, работят по въпроса и ще преценят какво е състоянието на храма. В най-скоро време очаквам да ми докладват. Ще действаме според българското законодателство, увери Рашидов.

Няма нужда да се влиза в излишен конфликт, той сам по себе си съществува от неразбирането. Винаги съм казвал, че в църквата трябва да бъдат малко по-прибрани. Свещеникът е посредник между земята и небето, а не техен господар, заяви министърът. На земята имаме едни установени човешки правила, които трябва да се спазват. На въпрос ще се стигне ли до принудително премахване на „мушамите”, Рашидов отговори така: „На всички ни е ясно че след като над стенописа има немалко лепило и тапети, вече има нещо разрушено, но като министър не бих искал да давам експертно мнение.” Чуйте и от прикачения звуков файл.

На въпрос на Дарик как си представя храма на всички религии, скулпторът отговори, че преди години е предложил да се разшири гробищният парк в столицата и да се направят храмове за всички религии - параклис, синагога, джамия - всички на едно място. Това ще е уникален комплекс, където ще има покрив за всички, всеки ще може да изпраща близките си в своя си храм, но явно не сме дорасли за това, каза министрърът.

Българският културен министър съобщи още, че негови творби съвместно с такива на художника Жул Паскин са експонирани в парижката галерия "Виллен". През април Рашидов открива изложба в Токио в Музея на коня, ноември отново има изложба в Париж, а през декември – в Анкара. Това е подаръкът за моите 60 години. Творбите ми минаха както през цяла България, така и през цяла Европа, но не пропуснаха Пловдив. Скулпторът каза, че е особено щастлив да бъде в града под тепетата. Денонощно сме стоели в Стария град - в Балабановата къща, в Клуба на архитектите, при Начо Културата или в "Пълдин". Тук изковах морала си на творец и го получих от големи хора като Димитър Киров, Георги Божилов – Слона, Йоан Левиев и др. Пловдив е градът, който като че ли пръв ме вдъхнови, тук беше и първата ми самостоятелна изложба в Балабановата къща преди повече от 30 години и няма да забравя как тогава до мен стоеше Дечко Узунов, припомни Вежди Рашидов.

Скулпторът беше в Пловдив, за да открие юбилейната си изложба „Портретът” в Градската художествена галерия. С ретроспективната експозиция авторът отбелязва 60 години от рождението си. Представените скулптури са малка част от портретите, изваяни от Вежди Рашидов в продължение на близо 40 години. В галерията могат да се видят образите на Сезар, Борис Димовски, Георги Божилов - Слона, Гауди, Светлин Русев, Петьо Блъсков, Йоан Левиев, Ди Киро, Начо Културата, Доньо Донев и много други съвременници. Снимките на бронзовите скулптури на фотографа Иво Хаджимишев и черно-бели портретни фотоси на Рашидов също са част от представената изложба.

На откриването присъстваха вицепремиерът Симеон Дянков, депутатът Менда Стоянова, кметът Иван Тотев, председателят на ОбС Илко Николов, много художници, хора на изкуството и граждани.