Проблемите на децата бежанци, които идват в България без придружител обсъди на изнесено в Харманли заседание Държавната агенция за закрила на детето. Стана ясно, че в момента в България има 103 деца-бежанци, дошли в страната ни сами. Когато са още на границата на децата се намира служебен настойник. Обикновено това е възрастен от групата, с която децата са преминали границата. Въпросът е какво се случва с тези деца, когато възрастните към които са били „прикрепени" получат статут или напуснат лагера, в който са били настанени.
Непрудружените деца, не могат да останат в лагера. Такива деца се приемат в изградените центрове в кв. „Овча Купел" в София и в старозагорското село Баня. Докато обаче децата бъдат транспортирани до там, се стига до абсурдни ситуации. В един от случаите деца са пренощували по диваните в социалната служба в Харманли. От полицията е бил изпратен служител, който да охранява, бил е ангажиран и един социален работник. В друг от случаите неправителствена организация е поела две нощувки в хотел в Харманлина група деца, които два дни са били придружавани от социален работник. В трети случай пък, до идването на микробус на „Миграция", който да превози децата до София, те са били настанени да нощуват в дома за сираци в Хасково.
На поредното заседание за проблемите на бежанците за пореден път много въпроси не получиха конкретен отговор. Председателят на държавната агенция за закрила на детето Ева Жечева призна, че вероятно има пропуски и неспазване на международни стандарти и процедури по отношение на непридружените деца. Но пък за това било заседанието, да се чуят точните проблеми и да се намерят точните решения. А едно от решенията е създаването на единен координационен механизъм за действие при случаи на непридружени деца. В приложения файл чуйте социалната работничка от Харманли Виолетка Лилянова, грижела се за непридружени деца-бежанци и Ева Жечева председател на държавната агенция за закрила на детето: